Kamu 04 KASIM 2009 / 09:28

Fast food ürünleri depresyona neden oluyor

Araştırma sonucunda çok fazla "fast food" tüketen insanların depresyona daha meyilli oldukları gözlemlendi.

Araştırma sonucunda çok fazla "fast food" tüketen insanların depresyona daha meyilli oldukları gözlemlendi.


BBC kaynaklı habere göre, yapılan bu araştırmada, işin ilginç olan tarafı; sıklıkla sebze, meyve ve balık tüketenlerde depresyon riskinin bulunmamasıydı.

"Fast food" tüketen 3 bin beş yüz orta yaşlının beş yıl sonra depresyona girdiği araştırmanın dikkat çekici bir sonucu. Araştırmaya katılanlara iki tip diyet uygulandı. İlk diyete tabi olanlar; balık, meyve ve sebze tüketenlerdi; ikinci diyeti uygulayanlar ise özel üretim sürecinden geçmiş fast food ürünleri, patates kızartması, yağlı süt ürünleri, tatlandırıcılı şekerlemeler tüketen katılımcılardı.

Yaş, cinsiyet, eğitim, fiziksel aktivite, sigara alışkanlıkları ve kronik hastalıklar gibi faktörler dikkate alındığında ikinci diyeti uygulayanların çok fazla depresyon riski olduğu gözlendi.

Araştırma sonucunda ise bazı gıdaların neden depresyona karşı koruduğu ve bazılarının neden depresyon riskini artırdığı henüz açıklanabilen bir durum değil.

" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun