Kamu 12 ARALIK 2013 / 17:26

eTR Ödülleri sahiplerini buldu

Kamunun elektronik dönüşümündeki projelerin değerlendirildiği eTR Ödülleri sahiplerini buldu. eTR Ödülleri’ nin 11. toplantısının açılış konuşmasını TÜSİAD Bilgi Toplumu, Bilgi-İletişim Teknolojileri ve İnovasyon Komisyonu Başkanı Esin Güral Argat yaptı.  Konuşmaların ardından, Kamudan Vatandaşa e-Hizmetler, Kamudan İş Dünyasına e-Hizmetler, Kamudan Kamuya e-Hizmetler ve Yerel Yönetimler kategorilerinde kazananlar ödüllerini aldı.

Kamu Kurumlarına Yönelik Kategorilerde; ‘Kamudan Vatandaşa e-Hizmetler’ kategorisinde, “Dışişleri Bakanlığı - e-Vize” ‘Kamudan İş Dünyasına e-Hizmetler’ kategorisinde , “Ekonomi Bakanlığı - Dış Ticarette Risk Esaslı Kontrol Sistemi (TAREKS) ‘Kamudan Kamuya e-Hizmetler’ kategorisinde ise “Sosyal Güvenlik Kurumu – Görüntü Paylaşım Projesi” projeleri ödül kazandı.

Yerel Yönetimlere Yönelik Kategoriler” Büyük Ölçekli Belediye Kategorisi’nde, “Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Su ve Kanalizasyon İdaresi – Mobil Arıza Takip Sistemi”

Orta Ölçekli Belediye Kategorisi’nde, “Yalova Belediyesi – Zamandan ve Mekandan Bağımsız Kamu Yönetimi (ZAMBAK)” Küçük Ölçekli Belediye Kategorisi’nde, “Seferihisar Belediyesi – Seferipazar e-Ticaret” projeleri ödül aldı

TÜSİAD-TBV eTR Yürütme Kurulu tarafından verilen “En İyi Gelişim Gösteren Proje” ödülünü“Maliye Bakanlığı Muhasebat Genel Müdürlüğü – Kamu Personel Harcamaları Yönetim Sistemi” projesi ile sahip oldu. Bu kategorilerin dışında modern devlet anlayışını destekleyen, şeffaflık, sosyal sorumluluk gibi ilkeleri benimsemiş uygulamalar arasından projesiyle TÜSİAD-TBV eTR Yürütme Kurulu tarafından “Özel Ödül” “Tarım İşletmeleri Genel Müdürlüğü – Ceylanpınar Sulama Projesi’ne verildi.

 Kamu, veri paylaşımında paylaşımcı olmalı

Türkiye Bilişim Vakfı Yönetim Kurulu Başkanı Faruk Eczacıbaşı, "bugün ülkemizde kamu verileri sadece kamuya ait ve kamu kurumları arasında bile paylaşımı sorunlu. Bu durum, Türkiye’de e-dönüşümün başarıya ulaşmasının önünde bir engel teşkil ediyor. Dünyada devletler daha açık, daha saydam, daha paylaşımcı adımlar atarken, Türkiye’nin, kamu verilerini paylaşmayan, saydamlıktan uzak bir tavrı sürdürmesi mümkün olamayacak. Bu konuda bir zihniyet değişikliği gerekiyor. Kamu sektörü-özel sektör ve sivil toplum kuruluşlarının el ele vererek, ortak bir platformda buluşmamız gerekiyor. Bu adım, kamu verisinin, vatandaşa açılmasıdır. Açık Veri, ülkemizde oluşmakta olan Büyük Veri’yi ülke ve vatandaş yararına daha verimli kullanmamızı sağlayacak bir anahtar. Önümüzdeki yıllarda, kamunun, vatandaşla henüz paylaşmadığı verileri vatandaşa açmasıyla ortaya çıkacak veri hazinesinin, yepyeni eTR Projeleriyle değerlendirilmesini; bunların, milyonların yaşamının, sosyal ve ekonomik olarak önemli oranda iyileşmesini sağlayacak projeler olmasını diliyorum" dedi.

TÜSİAD Yönetim Kurulu Başkanı Muharrem Yılmaz  e-devlet projelerinde, e-devlet sitesi kullanılabilirliği itibariyle  AB ortalamasının üzerinde olduğumuzu ve kamunun katılımın değerli olduğunu söyledi. Katılan tüm projelerin e-dönüşüm için farkındalık adına ülkemize katkıa bulunduğunu ve bu katkının toplumun her kesiminden beklendiğini ifade etti.

ETr Ödülleri'nin anasponsoru olan E-GÜVEN' in Genel Müdürü Can Orhun, ülkemizin küresel rekabette bilişim teknolojileriyle öne çıkacağını ve bu konuda e-kamu çalışmalarını önemine değindi. Bugüne kadar 900 binden fazla e-imza üretildiğini ve bu dönüşümün önemini vurgulayarak aynı ivmenin e-fatura ve KEP sisteminde de yaşanması gerektiğini ifade etti.
YORUMLAR
Mehmet 15 ARALIK 2013 / 17:04 0 0
YALOVA, Zamandan ve Mekandan Bağımsız Kamu Yönetimi (ZAMBAK) ile geleceğin iş modelinde öncülük yapıyor.
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun