Kamu 12 EKİM 2010 / 13:50

Ekrana fazla odaklanmak çocuklarda psikolojik sorunlar yaratabilir

Yeni bir araştırmaya göre fazla TV izleyen ya da oyun oynayan çocuklar ileride psikolojik sorunlarla başbaşa kalabilir.

Yeni bir araştırmaya göre fazla TV izleyen ya da oyun oynayan çocuklar ileride psikolojik sorunlarla başbaşa kalabilir.


İngiliz araştırmacıların yaptığı yeni bir araştırmaya göre gereğinden fazla TV izleyen ve oyun oynayan çocuklar gelecekte psikolojik sorunlarla uğraşmak zorunda kalabilir.

Araştırmada, günde 2 saatten fazla oyun oynayan ya da TV izleyen çocuklarda diğerlerine oranla yüzde 60 daha fazla psikolojik rahatsızlık belirtilerine rastlandı. Bu gibi aktivitelere 2 saatten daha fazla zaman ayıran çocuklarda ise durum daha kötü. Bu çocukların ileriki yaşantılarında psikolojik sorun yaşama riski diğer gruba göre iki kat daha fazla.

Ekrana uzun süre odaklanmanın çocuklarda negatif davranışlarla ilişkilendirilebileceği ortaya koyan araştırmacılar, zihin sağlığı için fiziksel aktiviteleri öneriyor. Ancak zihin sağlığı ve ekran önünde geçirilen zaman arasında doğrudan bağlantı kuramayan farklı düşünceler de mevcut.

" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun