Kamu 03 ARALIK 2015 / 09:53

Doktorlar artık e-reçetelerde e-imza kullanacak

1 Ocak 2016 tarihinde yürürlüğe girecek e-reçetelerin e-imza ile imzalanması zorunluluğu, SGK ile anlaşmalı tüm özel hastane doktorlarını e-imza kullanımına yönlendirecek. Hali hazırda yüzde 85 oranında kullanılan e-imza, 2016 yılı itibariyle yüzde 100 oranında kullanılacak.

2012 yılı Temmuz ayında SGK Genel Müdürlüğü’nün, uygulamaya koyduğu ve 15 Ocak 2013 tarihinden beridir hastaneler için zorunluluk haline getirilen e-reçete sistemi daha da güvenli hale getiriyor. 1 Ocak 2016 tarihi itibari ile e-reçete düzenleyen hastane ve doktorların, düzenledikleri reçeteleri e-imza ile imzalamaları zorunlu kılınıyor. Bu sayede doktorların, hastanelerin, hastaların ve eczacıların birçok mağduriyeti giderilmiş olacak.
 
FIT Solutions, E-Güven A.Ş. ile yaptığı iş ortaklığı sonucunda, her türlü kuruma e-İmza hizmeti verebilecek altyapıyı uzun zamandır müşterilerine sunuyor. FIT e-İmza, elektronik ortamdaki belgelereeklenen, ıslak imza ile aynı hukuki geçerliliğe sahip elektronik imza olarak tanımlanıyor. Veriyi imzalayan kişinin kimliğinin doğrulanmasını ve veri bütünlüğünün yasal olarak geçerli olmasını sağladığından iş dünyası için yüzde 100 güvenli olarak kabul edilen e-İmza, artık sağlık sektöründe de kullanılacak.
 
150 bin doktor elektronik ortamda reçete imzalayacak
 
1 Ocak 2016 tarihi itibariyle Türkiye’de görev yapan yaklaşık 150 bin doktor, elektronik ortamda yazacakları reçetelerini 5070 sayılı Elektronik İmza Kanunu ile yapılan düzenleme kapsamında, ıslak imzaya eşdeğer hukuki geçerliliği olan e-imza ile imzalayacaklar. Elektronik imza ile imzalanan reçeteler, başkaları tarafından izinsiz veya yanlışlıkla değiştirilemeyeceği veya kullanılamayacağı için doktor, hasta ve devlet açısından da fayda sağlayacak.
 
e-İmza’nın avantajı avantajları
 
e-İmza hizmetinin yalnızca güvenlik değil, ekonomik ve çevreci avantajları da bulunuyor. Elektronik ortamda gerçekleşen işlemlerin inkar edilmesini önleyen kimlik doğrulama ve onaylama özelliği haricinde, dijitalde gönderilen ya da alınan verilerde iletim sırasında yanlışlıkla silme ve değiştirilme olması da e-İmza ile önleniyor.
Baskı, postalama, arşivleme gibi işlemlerin maliyetini azaltılıyor, ıslak imza getirip götürmek için çalışan personel daha verimli bir şekilde esas görevlerine odaklanabiliyor. Ayrıca elektronik ortamda düzenlenen e-İmza ile kağıt tüketimine ve kırtasiye masrafına da son verildiğinden, işletmelerin toplam karbon ayak izi azaltılmış oluyor.
 
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun