Kamu 21 KASIM 2008 / 13:06

Diyabet savaşında büyük gelişme!

Amerikalı doktorlar tarafından gerçekleştirilen çalışmada alınan sonuç, diyabet hastaları için çok önemli olabilir.

Amerikalı doktorlar tarafından gerçekleştirilen çalışmada alınan sonuç, diyabet hastaları için çok önemli olabilir.Amerikalı doktorlar, farelerin bağışıklık sistemini yanıltarak donör pankreas hücrelerinin kendilerine ait olduğunu düşünmelerini sağladı.  Northwestern Üniversitesi'nden araştırmacılar "Birinci tip diyabetleri yenmek için geliştirilen yeni teknik, insülin üreten islet hücre nakli yapılmış şeker hastası farenin bağışıklık sistemi etkinliğini engelleyen ilaçlara duyduğu ihtiyacı giderdi" dedi.


İmmunosüpresif ilaçlar vücudun islet hücrelerini red etmesini engelliyor. Ancak bir yandan da hastaların enfeksiyon ve kanser riskini artırıyor. Yeni geliştirilen teknik sayesinde alıcılar donör hücreleri kendilerinin sanacağı için bu sorun ortadan kalkacak. Mikrobiyoloji Profesörü Stephen Miller tarafından yapılan çalışma Juvenile Diabetes Research Foundation tarafından destekleniyor.


ABD'de yaklaşık 3 milyon kişi birinci tip diyabet adı verilen, çocuk ve gençlerde görülen, pankreasın insülin üreten beta hücrelerinin yok olmasına neden olan bu hastalıkla savaşıyor.

" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun