Kamu 06 TEMMUZ 2009 / 10:54

Disleksinin sırları açığa çıkıyor

İskoçyalı araştırmacılar, disleksi (öğrenim bozukluğu) rahatsızlığının beynin sağ lobunda farklılıklara yol açtığını gösterdi.

İskoçyalı araştırmacılar, disleksi (öğrenim bozukluğu) rahatsızlığının beynin sağ lobunda farklılıklara yol açtığını gösterdi.


BMC Neuroscience'da yayınlanan araştırmada, hem disleksi rahatsızlığına sahip kişilerin hem de normal okuyucuların beyinlerini incelemek için manyetik rezonans görüntüleme tekniği kullanıldı. Disleksi grubunun içinde farklı dil zorluklarına göre farklı nörolojik özellikler olduğu görüldü. 39 normal okuyucunun taramalarının birleştirilmesi ile tipik bir beyin oluşturuldu. Disleksi rahatsızlığına sahip kişilerin hepsinde, beynin sağ lobunda farklılıklar görüldü. Bu farklılıklar, daha sonra dil test performansı ile ilişkilendirildi. Sonuçlar, farklı beyin fenotipleri ile karakterize edilmiş disleksi türleri olduğunu gösterdi.

" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun