Kamu 29 TEMMUZ 2009 / 11:34

Diş çürüğünün sebebi diş kurdu mu?

Parçalanan azı dişinden alınan yeni mikro görüntüler, eski çağlarda diş çürümesinin nedeni olduğuna inanılan kurtçuk benzeri yapılar ortaya koydu.

Parçalanan azı dişinden alınan yeni mikro görüntüler, eski çağlarda diş çürümesinin nedeni olduğuna inanılan kurtçuk benzeri yapılar ortaya koydu.


University of Maryland Dental School'da yapılan araştırmada profesörler, dişteki doğal deliklerde ve tubüllerde büyüyüen silindir şeklinde objeler olduğunu ortaya çıkardı. Bir insan dişindeki her milimetre karede 50 bin tubül bulunuyor. Bu tubüller sinirlerden dişe doğru hareket eden kanallar görevi görüyor. Görevleri, diş sinirlerine sıcak soğuk hassasiyetini iletmek.

Elektron mikroskop çekirdek bölümü başkanı Ru-Ching Hsia'nın fotoğrafladığı bu yapıya dair diş doktorlarının birçok farklı yorumu oldu. Prof.Dr Gary Hack, bunların dentinal tubüllerin hücresel süreçleri olabileceğini söyledi. MaryLand'de yapılan araştırma sonucunda yeni sorular da ortaya çıktı. Örneğin, silindir yapılardan ikisinin tek bir tubül içinde olduğu keşfedildi. Bu da, yapıların hücresel genişlemelerden ibaret olduğu hipotezini yıktı.


" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun