Kamu 15 EKİM 2010 / 09:51

Dikkat edin, iPad'iniz sizi hasta etmesin

Enfeksiyon hastalıklarına zemin hazırlayan dokunmatik cihazlar, aslında birer mikrop yuvası.

Enfeksiyon hastalıklarına zemin hazırlayan dokunmatik cihazlar, aslında birer mikrop yuvası.


iPad’in dokunmatik ekranı insanları kendine çekerken hastalıklara da sebep olabiliyor. Araştırmacılar iPad’in cam yüzeyinin virüslerin yayılması için mükemmel bir ortam olduğunu söylüyor.

Yapılan çalışmaya göre mikropların kolaylıkla musallat olduğu dokunmatik yüzeylerin patojenleri insan derisine bulaştırma riski çok yüksek. Hatta hijyen uzmanlarının 30 dokunmatik telefon üzerinde yaptığı bir çalışmada ekran yüzeylerinin tuvaletlerden 18 kat daha fazla mikrop barındırdığına dikkat çekiliyor.

Araştırmacılar bu nedenle dokunmatik cihazlarınızı başkalarıyla paylaşmamanızı öneriyor. Cam yüzey üzerindeki virüsün yüzde 30’unun parmaklarınıza taşındığını belirten araştırmacılar, bu tür dokunmatik cihazların grip, nezle gibi enfeksiyon hastalıklara kolaylıkla zemin hazırladığını belirtiyor.

" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun