Kamu 08 HAZİRAN 2010 / 13:12

Chicago'dan kansere ışık doğdu

Prostat ve göğüs kanseri teşhisi çok daha hızlı ve doğru şekilde yapılabilecek.

Prostat ve göğüs kanseri teşhisi çok daha hızlı ve doğru şekilde yapılabilecek.


Chicago'daki geleneksel ASCO 2010 toplantısında Chronix Biomedical tarafından sunumu yapılan DNA kan testi, göğüs ve prostat kanserini saptamada önceki yöntemlere göre çok daha başarılı oldu.

Kan akışına apoptotik hücrelerden gelen DNA'da kanser belirtileri olup olmadığı anlaşılabiliyor. Cronic Baş Hekimi Howard Urnovits, "Kanseri vücutta belirtilerini göstermeden ve tümörlü hücreleri analiz etmeden anlayabiliyoruz" dedi. Böylece kanser vücutta neredeyse hiç faaliyete geçmeden anlaşılabilip uygun önlemler alınabilecek.

Çalışma 575 kişi üzerinde yapıldı. Bu kişilerin 200'ü sağlıklı, 178'i göğüs kanserinin ilk safhalarında, 197'si ise prostat kanseriydi. Chronix'İn çalışmasındaki göğüs kanseri saptamaları yüzde 100 doğru sonucu verirken, yüzde 92'lik hassasiyet gösterdi. Prostat kanserinde de durum farklı değildi. Yine yüzde 100 doğru sonuç alınırken, hassasiyet yüzde 92 olarak belirlendi.

Bu sonuçlar bilimsel olarak eski çalışmalarla karşılaştırılmamış olsa da arada büyük bir fark olduğu biliniyor. Göğüs filmlerinde göğüs kanserinin teşhisi yüzde 92.3 oranında kalırken, ölçümlerdeki hassasiyet de yüzde 75'de kalıyor. Prostat teşhisinde yüzde 85'lik hassasiyete rağmen teşhiş oranı yüzde 25 ile 35 arasında değişiyor.

Çalışma geliştirilip kullanımı yaygınlaştığında çok daha hızlı şekilde doğru teşhisler konulabilecek. Kanser hastaları için de büyük bir umut doğmuş olacak.