Kamu 15 OCAK 2010 / 08:47

Cerrahlar sanal ortamda pratik yapacak

Karaciğerin 3 boyutlu sanal modeli üzerinden çalışan cerrahlar, ameliyat öncesi pratik yapabilecek.

Karaciğerin 3 boyutlu sanal modeli üzerinden çalışan cerrahlar, ameliyat öncesi pratik yapabilecek.


Söz konusu olan sağlık ve insan hayatı olunca akan sular duruyor. Bunun sonucu olarak doktorların ameliyatlara daha iyi hazırlanması için geliştirilen teknolojilerin sayısı da gün geçtikçe artıyor. Sağlıkta teknoloji adına geliştirilen yeni bir yöntem de, doktorların ameliyat öncesinde hastanın karaciğerini üç boyutlu olarak tarayıp ekrana aktarmalarını sağlıyor. Böylece doktorlar ameliyat öncesinde bu üç boyutlu model üzerinde prova yapabiliyor.

Odysseus olarak adlandırılan proje, hastanın karaciğerini 3 boyutlu görüntüsünü alarak doktorlara ameliyattan önce karaciğerdeki damar ağını inceleme imkanı veriyor. Model ayrıca karaciğerin nasıl bölümlendiğini de açıkça resmediyor. Bunun yanı sıra proje, sağladığı uzak bağlantı imkanıyla uzaktaki doktorların da operasyona katılımını sağlıyor. Ayrıca model, ameliyat sırasında oluşabilecek olası direnç reaksiyonlarını ve doku hasarlarını taklit edebiliyor.

 

" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun