BTK 13 EKİM 2013 / 23:38

BTK'dan basın açıklaması

Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurulu tüm internet iletişim trafiğini izleme iddialarıyla ilgili olarak bir basın açıklamasında bulundu.


13 Ekim 2013 tarihli Cumhuriyet Gazetesinde yer alan “Big Brother masum kaldı” başlıklı habere cevap niteliği taşıyan basın bülteninde BTK, 18 Temmuz 2013 tarihli kararında “Türkiye’deki tüm internet, yazılı, sözlü, görüntülü iletişim trafiğinin izlenmesine” yönelik hiçbir ifade yer almadığını, daha önce de benzer bir açıklamasının yayımlanmadığına bültende yer vererek, bu hususta kamuoyunu bilgilendirme gereği gördüğünü ifade ediyor.

Bültende, "Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurulu’ nun mahkeme kararı olmaksızın Türkiye’deki tüm internet, yazılı, sözlü, görüntülü iletişim trafiğini izleme kararı aldığı” iddiası doğru değildir." ifadesi yer alıyor.

TBMM' ye sunulan bir soru önergesindeki sorular henüz cevaplandırılmadan kamuoyunu yanıltacak şekilde haberleştirildiğini ve söz konusu haberdeki iddiaların; yetkili ve görevli birimlerce, mahkeme kararıyla belirli numaralara ilişkin dinleme yapılması sırasında karşılaşılan teknik sorunların giderilmesini sağlamak amacıyla Sabit Telefon Hizmeti  işletmecilerinin altyapılarını mevzuata uygun hale getirmelerine ilişkin yükümlülükleri içeren 18 Temmuz 2013 tarihli kararda geçen “STH işletmecilerinin tüm POP noktalarına ait trafiğini Başkanlık Ankara lokasyonuna teslim etmesi” ifadesinin yanlış yorumlanmasından kaynaklandığı ifade ediliyor.

Sonuç olarak “Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurulu’nun mahkeme kararı olmaksızın Türkiye’deki tüm internet, yazılı, sözlü, görüntülü iletişim trafiğini izleme kararı aldığı” iddiası tümüyle gerçek dışıdır.

Özetle, BTK iletişim trafiğinin izlenmesinin sadece mahkeme kararıyla belirlenmiş numaralar için geçerli olduğunu, tüm internet iletişim akışını izlemediğini bildiriyor.
ETİKETLER : BTK
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun