Kamu 25 ARALIK 2008 / 08:16

Bir saat fazla uyuyun, kireçlenme ve kalp krizinden korunun

Yeni araştırma, 1 saat fazla uyumanın koroner damarlarda kireçlenme riskini azalttığını, kalbi koruduğunu gösterdi.

Yeni araştırma, 1 saat fazla uyumanın koroner damarlarda kireçlenme riskini azalttığını, kalbi koruduğunu gösterdi.


www.webmd.com 'da yayınlanan habere göre 500’den fazla yetişkinin katılımıyla gerçekleşen deney 5 yılda tamamlandı. Deneyin başında, katılımcıların bileklerine takılan bir cihaz 6 gün boyunca uyku alışkanlıklarının dair veri topladı. Cinsiyet, ırk, yaş, sigara kullanımı ve nefes kesilmesi gibi faktörler göz önünde bulunduruldu. Ayrıca koroner damarlar bilgisayarlı tomografi sistemi ile takip altına alındı. Ortalama 6 saat gece uykusu uyuyan gruba, 5 yıllık sürecin sonunda tekrar koroner damar taraması yapıldı.


Deney sonuçları, normalden bir saat fazla uyuma ile koroner damar kireçlenmesinde 5 yıllık bir süreçte yüzde 33 azalma kaydedildiğini gösterdi. Katılımcıların yüzde 12’sinde koroner damarlardaki kireçlenme ilerlerken, daha uzun süre uyuyan kişiler bu riskten korundu. Bir saat fazla uykunun, kalp krizi riskini azaltması da muhtemel. Bu alanda çalışmalar devam ediyor.

" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun