Kamu 26 ARALIK 2008 / 13:48

Bilimadamları yapay kemik iliği üretti

ABD’nin Michigan Üniversitesi doktorları, sürekli kırmızı ve beyaz kan hücresi yapabilen yapay kemik iliği yaratmayı başardı.

ABD’nin Michigan Üniversitesi doktorları, sürekli kırmızı ve beyaz kan hücresi yapabilen yapay kemik iliği yaratmayı başardı.


Bilimadamları, laboratuvar ortamında geliştirilen yapay kemik iliğinin, ileride daimi kan nakli için yapay kan üretilmesine yardımcı olabileceğini söylüyor. Yapay kemik iliği, vücuttaki kemik iliğine destek olan dokuları taklit eden ve üç boyutlu bir yapı iskelesine benzer bir madde içinde büyütüldü. Çalışmanın başındaki isim Dr. Nicholas Kotov, iliğin, genelde vücuda yerleştirilen 3 boyutlu biyomedikal iskelelerin aksine, bir test tüpünün içinde üretilmek üzere tasarlandığını söylüyor. Kemik iliği, en temel iki görevi başarıyla yerine getiriyor: kan kök hücrelerinin aynısını yapabiliyor ve B hücreleri üretebiliyor.


Yapay iliğin gerçek bir kemik iliği gibi davranığ davranamadığı görmek için bilimadamları, onu bağışıklık yetersizliği olan bir fareye yerleştirdi. Fare, bu sayede ilik içinde gelişen insan bağışıklık hücreleri ve kan damarları üretti.

" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun