Kamu 02 ARALIK 2010 / 13:39

Bilgisayarlar insan yaratıcılığını taklit edebilir mi?

Araştırmacılar insanın problem çözme yeteneğini taklit edebilen yeni bir program geliştiriyor.

Araştırmacılar insanın problem çözme yeteneğini taklit edebilen yeni bir program geliştiriyor.


Bilişsel gelişim alanında çalışan Renssealer Polytechnic Instutitue araştırmacıları, insanın problem çözme yaratıcılığını taklit edebilen yeni bir bilgisayar programı geliştirmek için yeni bir teoriye başvurdu.

Bu yeni teori aslında daha önceki yaratıcı problem çözme araştırmalarını da ileriye götürecek nitelikte. Psikolojk temellere dayanan bu teori insanın zihnini keşfetmeye yönelik olmakla birlikte kişilerin, problem çözme yeteneğine de vurgu yapıyor. Bunun için geliştirilen bilgisayar programının ve beraberinde geliştirilen yeni psikolojik teorinin, gelecekte yapay zeka programları yaratmak için bir temel oluşturacağı iddia ediliyor.

Ayrıntılı bilgi için bu adresi ziyaret edebilirsiniz.

" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun