Kamu 20 TEMMUZ 2010 / 13:08

Bilgisayar, şişmanlığa davetiye çıkarıyor

Uzun süre bilgisayar başında kalan kişiler daha fazla şekerleme tüketiyor.

Uzun süre bilgisayar başında kalan kişiler daha fazla şekerleme tüketiyor.


Bilim insanları bilgisayar başında uzun süre oturan insanların şekerli yiyecekler tüketme ihtiyacına dikkat çekerek obezite konusunda insanları uyarıyor.

Araştırmacılar bilgisayar başında iş yapan kişilerin yaşadığı stresin kişilerin hormon ve kan şekeri seviyesinde değişime neden olduğunu öne sürüyor. Değişen bu oranlar da beyni tetikleyerek kalori ihtiyacını artırıyor. Bu ihtiyaçta bilgisayar başındaki insanların diğerlerine göre daha fazla şekerleme türü yiyecekler tüketmesine neden oluyor.

Bilim insanları, bilgisayar başında vakit geçiren kişilerin zaten pek hareket etmediğini öne sürerek bu durumun obeziteyi tetiklediğini düşünüyor. Araştırmacılar oyun oynamanın ya da TV izlemenin de aynı etkiyi yarattığını söylüyor.

" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun