Kamu 01 NİSAN 2010 / 09:14

Beyin anevrizmasına erken teşhis

Mayo Klinik, IBM ile yaptığı işbirliği sonucunda beyin anevrizmasına erken teşhis imkanı sağladı.

Mayo Klinik, IBM ile yaptığı işbirliği sonucunda beyin anevrizmasına erken teşhis imkanı sağladı.


Amerika'nın Minnesota eyaletinde bulunan Mayo Klinik tesislerinde IBM'in desteğiyle kurulan "Tıbbi Görüntüleme Bilişim İnovasyon Merkezi", binlerce hastaya ait 15 milyondan fazla görüntüyü inceleyerek erken teşhis olanağı sağladı. Önceki yöntemlerle başarı oranı yüzde 70 iken, yeni kurulan sistemle bu oran yüzde 95'e kadar çıktı.

Mayo araştırmacıları, anevrizma teşhis sistemi için geliştirilen otomatik iş akışı modelinin oluşturulması ve gerçekleştirilmesi amacıyla, "IBM WebSphere Process Server" üzerinden yürütülen bir algoritmadan yararlanıyor. Sistem, daha hızlı teşhis için anevrizma olasılıklarını belirlemek üzere gelişmiş görüntüleme ve analizlerden yararlanıyor. Böylece, radyologların beyin kanaması veya nörolojik hasar oluşmadan hastalığı teşhis etmesine yardımcı oluyor.

Gelecekte aynı yaklaşımın kanser veya vücudun diğer kısımlarındaki damar anormalliklerinin tespiti gibi radyolojik teşhis testlerinde de kullanılabileceğini tahmin ediliyor.

" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun