Kamu 25 MART 2010 / 10:00

Beyin ağı tarayıcısı hasarların etkisini ortaya çıkaracak

Beyindeki ağları tarayacak olan yeni teknik, tıp dünyasını heyecanlandırıyor.

Beyindeki ağları tarayacak olan yeni teknik, tıp dünyasını heyecanlandırıyor.


Washington Üniversitesi Saint Louis Tıp Fakültesi'nde görev yapan nörologlar, beyin tarama tekniğiyle beyinde hasara neden olan kazaların etkisini tanımlayacak ve bu etkilerin gelecekte ne gibi sonuçlar ortaya çıkaracağını tahmin edecek.

Araştırmayı yapan bilim insanlarına göre, beyinde gelen hasarı tedavi eden doktorlar, hasarın etkilerini tahmin edebilecek yeni belirleyicilere ihtiyaç duyuyorlar. Bu belirleyiciler ise tedavinin gidişatına katkı da bulunması ve hasarın etkilerinin değerlendirilmesi açısından oldukça önemli.

MR tarayıcıları üzerine kurulu belirleyici yeni teknoloji, beynin çeşitli bölümlerine akan kanın akış değişimini izliyor. Hastaların beyinde ağ bölgelerindeki zihinsel hareketsizlikle eş zamanlı olarak, kan akışı yükselmeye ya da düşmeye meyilli oluyor. Bu yöntemle alınan sonuçlar ise hem hasta hem de doktor açısından oldukça önem teşkil ediyor.

" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun