Kamu 30 NİSAN 2010 / 07:01

Bağırsak kanserine erken teşhis

Yeni test, kanser riskini saptayabilir ve yılda 3 bin hayatı kurtarabilir.

Yeni test, kanser riskini saptayabilir ve yılda 3 bin hayatı kurtarabilir.


170 binin üzerindeki gönüllünün 16 yıl boyunca yaptığı çalışmalar, rektum ve kolon kanseri yüzünden ölümlerin yüzde 43'ü bulduğunu gösteriyor. Geliştirilen test, kansere dönebilecek hücreleri keşfederek, onların tehlikeli olmadan ortadan kaldırılmasına imkan tanıyor. Hücrelerin kansere dönmesi engelleniyor ve erken teşhis fırsatı doğuyor.

Uygulanan test 5 dakika alıyor ve bağırsak kanseri riskini tespit edebiliyor. Yeni test, alınan kan örneğinin içindeki bozuklukları takip ederek kanseri daha ilk safhalarında tespit edebiliyor. Konuyla ilgili araştırmalara 1994 yılında başlayan Britanya Kanser Araştırma Şefi Harpal Kumar, "Sadece Britanya'da günde ortalama 100 kişiye bağırsak kanseri teşhisi konduğunu, bu sayının yeni test ile büyük düşüş yaşayacağına inanıyorum" dedi.

Çoğu bağırsak kanseri belirti göstermeden rektum ve kolonda büyüyor. Yeni test ile hastalığın ilerlemesi engelleniyor ve acısız şekilde tedavi edilme imkanı sağlıyor. Bilim insanları her yıl binlerce insan hayatının bu test ile kurtulabileceğini söyledi.

" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun