Kamu 06 NİSAN 2010 / 07:08

Avustralya'da biyonik göz geliştirildi

Bionic Vision Australia isimli araştırma ekibi, görme kaybı yaşayan hastalar için biyonik göz prototipi üretti.

Bionic Vision Australia isimli araştırma ekibi, görme kaybı yaşayan hastalar için biyonik göz prototipi üretti.


Avustralya'daki araştırmacılar tarafından biyonik göz prototipi geliştirildi. Bunun için gözün içine retinadaki sinir hücrelerine doğrudan elektriksel etki ederek elektrotların düzenini sağlayacak bir madde yerleştirildi.

Bionic Vision Australia ismindeki araştırma ekibi "geniş görüşlü nöron simülatörü" adını verdikleri cihazın, "dejeneratif görme kaybı" çeken yetişkin hastalara uygun olduğunu açıkladı.

Bionic Vision Australia araştırma müdürü Anthony Burkitt, bu çalışmanın insanlara eski hareket kabiliyetini sağlaması ve engellerden korunabilmesi için tasarlandığını ifade etti. Ayrıca "ikinci nesil ürünümüzde hastaların, insanların yüzünü ayırt edebilecek ve büyük yazıları okuyabilmelerini sağlayacak bir çalışma içindeyiz" diyen Burkitt, araştırmacıların uzun süredir elektronik ürünlerle görebilme kabiliyetini arttırmak için uğraştığını belirtti.

Almanya ve Japonya'da başka grupların da benzer projelerde çalıştığı belirtiliyor. Bu projeler arasında kullanılan elektrot sayısı, elektrotların konfigürasyonu ve verinin nasıl iletileceği hususlarında farklar bulunuyor.

Bionic Vision Australia, içerisine 5 megapiksel çözünürlüğe sahip harici kamera yerleştirilmiş gözlük kullanıyor. Elektrot parça, göze yerleştiriliyor ve retinal sinir hücrelerinin en çok bulunduğu retinanın orta kısmına bağlanıyor. Gözlük ile göz içindeki elektrot parça'nın iletişimi kablosuz bağlantı ile sağlanıyor.

Bu sürümde, kullanıcılar yeterli görüntüye ulaşamıyorlar, ancak yeni sürümlerde çok daha iyi görüntü elde edilmesi bekleniyor.

Burkitt ve ekibi, çalışmaların 2013'te tamamlanmasını umduklarını belirtiyor.

" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun