Kamu 25 KASIM 2010 / 15:04

Artık hastalar günlerce biyopsi sonucu beklemeyecek

Geliştirilen yeni bir teknik sayesinde biyopsi sonuçları 5 dakika içinde alınabilecek.

Geliştirilen yeni bir teknik sayesinde biyopsi sonuçları 5 dakika içinde alınabilecek.


Illinois Üniversitesi araştırmacıları, biyopsi sonuçlarını dakikalar içinde veren yeni bir doku görüntüleme tekniği geliştirdi. Tıp tarihine geçecek bu önemli gelişme, kanserli hücre ve dokuları görüntüleyen doğrusal olmayan bir görüntüleme prensibine dayanıyor.

Araştırma ekibi, yeni teknikle beş dakikadan az süre içinde alınan sonuçların yüzde 99 doğruluk payına sahip olduğunu söylüyor. Sorunlu dokunun şeklini ve yapısını renk kodlu görsellerle veren tekniğin güncel biyopsi testlerinden daha kesin sonuçlar verdiği iddia ediliyor.

Renkli görsel yorumlara dayalı testin tümor sınırlarını açıkça belli edebilmesi için araştırmacılar yöntem üzerinde halen çalışıyor. Tekniğin uygulamasını da geliştiren araştırmacılar yeni lazer kaynaklarıyla sonuçların daha hızlı alınması için kolları sıvamış durumda.

" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun