Kamu 30 ARALIK 2009 / 06:33

Araştırmacılar beyinde veri depolamayı başardı

İnce dilimlenmiş fare beyninde oluşturulan etki yaklaşık 10 saniye gözlemlenebiliyor.

İnce dilimlenmiş fare beyninde oluşturulan etki yaklaşık 10 saniye gözlemlenebiliyor.

İnsan beyni matematiksel hesaplamada basit bir hesap makinesiyle bile aşık atamasa da, görüntü işleme konusunda  süperbilgisayarlara kök söktüren bir beceriye sahip. İşte bu becerinin nereden geldiği konusunda araştırmalar yapan bilim insanları, kısa süreli belleğin oluşumu hakkında ipuçları ararken nöronlara bir şekilde veri depolayabileceklerini ve bu şekilde kısa süreli bellek etkisi oluşturabileceklerini keşfettiler.

Bu durum ise incecik tabakalar halinde dilimlenerek kültüre yatırılmış fare beyni üzerinde yapılan araştırmalar sonucunda ortaya çıkmış. Uygun şartlarda hazırlanan bu kültür, ince beyin dokusundaki nöronların hatırı sayılır bir süre canlı kalmasını sağlayabiliyor.

Normalde beynin görüntü işleme ve bellekle ilgili kısmının hipokampus adı verilen bir bölge olduğu tahmin ediliyor. İşte araştırmacılar bu bölgeden elde edilen ince kültüre bir miktar elektrik akımı uyguladıklarında, bu akımın beyin hücrelerinde yaklaşık 10 saniye süren bir etkinliğe neden olduğunu gözlemişler. Daha önce de benzer gözlemler olmakla birlikte, bu tarz bir etkileşimin kontrollü bir deney ortamında ilk kez ortaya koyulabildiğine dikkat çekiliyor. Bu gelişme, beynin bellek işlevlerinin ortaya çıkarılmasında önemli bir adım olarak kabul ediliyor.

 

" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun