Kamu 02 KASIM 2010 / 11:38

Alkol dünyanın en tehlikeli uyuşturucusu

Eroinden daha tehlikeli denilen alkole kıyasla ekstazi ve esrar bile daha zararsızmış.

Eroinden daha tehlikeli denilen alkole kıyasla ekstazi ve esrar bile daha zararsızmış.


London Imperial Collage’da yapılan yeni bir araştırmada dünyanın en tehlikeli uyuşturucu maddeleri sıralandı. Yapılan bu sıralamaya göre bilinenin aksine alkol en tehlikeli uyuşturucu olurken, bunu eroin ve kokain takip etti.

20 farklı uyuşturucunun araştırıldığı çalışmada bu uyuşturucuların taşıdığı potansiyel tehlikeler ve kişilerin hayatında ne gibi olumsuz sonuçlara yol açtığı ele alındı. Ayrıca her uyuşturucu yol açtığı sosyal problemlere göre tehlike sıralamasında yer aldı.

İnsanlar için en tehlikeli uyuşturucu kokain ve eroin olarak tanımlanırken, sosyal anlamda olumsuz etkisi en fazla olan uyuşturucu alkol olarak belirlendi. Alkolden sonra sırayı sosyal alanda en fazla sıkıntı yaratan eroin ve kokain takip ederken, toz kokain ve kristal metamfetamin bunlardan sonra geldi.

Alkol gibi yasal olan bir diğer uyuşturucu tütün listede en tehlikeli uyuşturucu olarak altıncı sırada yer aldı. Yedinci en tehlikeli uyuşturucu amfetamin olurken, kimi ülkelerde yasal olan ABD gibi ülkelerde ise yasal olması tartışma konusu olan esrar sekizinci sırada yer alarak tütüne ve alkole göre nispeten daha zararsız olduğu anlaşıldı.

Çalışmada değerlendirilen uyuşturucular arasında en az tehlikeli olan ise sihirli mantarlar oldu. Yine son derece tehlikeli olarak bilinen ekstazi bu uyuşturucular içinde az tehlikeli kategorisine girdi.

Çalışma, hangi uyuşturucuların yasal hangilerinin yasal olamayacağı konusunda hükümelere yol göstermesi açısından büyük önem taşıyor. Yasal olan alkol, tütün gibi uyuşturucular ülkelere vergi gibi ticari kazançlar sağlarken, bu gibi maddeler sırf yasal olması sebebiyle topluma diğerlerinden çok daha büyük zarar veriyor.

" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun