Kamu 17 EYLÜL 2008 / 09:04

Akciğer dostu brokoli

Brokolide bulunan bir maddenin bazı akciğer rahatsızlıklarının etkilerini azalttığı ortaya çıktı.

Brokolide bulunan bir maddenin bazı akciğer rahatsızlıklarının etkilerini azalttığı ortaya çıktı.


Amerikalı araştırmacılar brokoli ve Brüksel lahanasında bolca bulunan sülforapan maddesinin akciğerlerdeki NRF2 (Nuclear factor E2-related factor-2) geni hareketini artırdığını, böylece hücrelerin toksinlerin verdiği zararlardan korunduğunu keşfetti.


Sülforapan maddesinin diyabet nedeniyle kan damarlarında oluşan zarara karşı koruyucu olduğu da biliniyor. John Hopkins Tıp Okulu’nda yapılan başka bir araştırmada da ilgi çekici bilgilere ulaşıldı. Sonuçlara göre ileri derece Kronik Obstruktif Akciğer Hastalığı olan ve sigara içen kişilerde NRF2 geni az çalışmaya başlıyor. Bu nedenle İngiltere’de yılda 30.000 kişi hayatını kaybediyor.


Fareler üzerinde yapılan deneylerde NRF2 geninde hasarın ciddi amfizeme yol açtığı görüldü. Genin insanlar üzerindeki etkilerini ölçme araştırmaları devam ediyor. Araştırmacılar NRF2 aktivitesini yükseltmenin Kronik Obstruktif Akciğer Hastalığı’nı durdurmada veya yavaşlatmada etkili olacağı fikrinde. Son araştırmalar, sülforapanın sigara dumanına maruz kalmış hücrelerdeki NRF2 seviyesini eski haline getirebildiğini gösterdi.