Kamu 24 ARALIK 2008 / 13:04

'Kör görüşü' deneyle kanıtlandı

Geçirdiği kazada görme yetisini tamamen kaybeden kişi, 'kör görüşü' denilen altıncı his sayesinde insanların yüz ifadelerini algılayabiliyor, yönünü bulabiliyor.

Geçirdiği kazada görme yetisini tamamen kaybeden kişi, 'kör görüşü' denilen altıncı his sayesinde insanların yüz ifadelerini algılayabiliyor, yönünü bulabiliyor.


Beyninin her iki tarafına aldığı darbelerle kör olan ve TN adıyla bilinen hasta, kaza sonucunda, beynin görüntüyü kontrol eden bölgelerinde hiç bir hareketi gerçekleştiremez oldu. Ancak ilginçtir ki TN göremediği halde etrafındaki nesneleri algılayabiliyor, neşe, korku ya da öfke gibi yüz ifadelerine tepki verebiliyor.


Son yapılan çalışmalar ise çok daha ilginç bir sonuca ulaştı. TN, göremese dahi yolunu hiç bir nesneye çarpmadan bulabiliyor. Yapılan engel deneyinde bilimadamları,  bir odaya sandalyeler ve kutular yerleştirdi. TN, odanın bir ucundan diğer ucuna değnek yardımı olmadan hiç bir eşyaya çarpmadan geçti.    


Hollanda’da Tilburg Universitesi’nde yapılan çalışmanın başındaki isim Profesör Beatrice de Gelder: “Bu çalışma, insanlarda böyle bir yetenek oluğunu ortaya çıkaran ilk çalışmadır. Ayrıca evrimsel tarihi görsel patikaların önemini gösteriyor. Bu patikaların, günlük hayatımıza tahmin edilenden çok daha fazla işlevi bulunuyor” dedi.


Bu deney sayesinde, daha önce hasar görmüş görsel korteksli maymunlarda gözlemlenen bu yetenek, ilk defa insanlarda da görülmüş oldu. Araştırma, beyin hasarlı hastaların tedavisine yardımcı olabilir.


 

" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun