İşbirlikleri 04 MART 2013 / 13:57

Vodafone Türkiye ve Huawei ortak inovasyon çalışmaları yapacak

Vodafone Türkiye ve Huawei, Türkiye’de ortak inovasyon geliştirmek ve bu yolla mobil teknolojileri fark yaratan ürün ve hizmetlere daha hızlı dönüştürmek amacıyla işbirliğine gitti. GSMA Mobil Dünya Kongresi 2013’te duyurulan işbirliği imzasıyla, iki kurumun teknoloji ekipleri “Joint Business Innovation Team-Teknoloji ve İnovasyon için İşbirliği Takımı-JBIT” ismiyle faaliyetlerini yürütecekler. Vodafone Türkiye’nin Ar-Ge Merkezi Oksijen mühendislerinin de görev aldığı aldığı ve toplamda 40 mühendisin görev aldığı JBIT’ninTürkiye’ye kazandırdığı ilk teknoloji ise veri yükleme hızında oldu. Ortak takım ile Vodafone Türkiye 3G veri yükleme testinde 11.3 mbps’ye ulaşan ilk operatör oldu ve bunu Noter huzurunda teyit ettirdi. Bu teknolojiyle 50 MB’lık bir video internete 70 saniye yerine 35 saniyede, iki kat daha hızlı yüklenebilecek.

“Joint Business Innovation Team” bünyesinde geliştirilen ilk teknoloji için noter huzurunda gerçekleştirilen testte Vodafone Türkiye, 3G’de 11.3 Mbps veri yükleme (upload) hızına ilk ulaşan operatör olduğunu tescil ettirdi. Vodafone Türkiye, Huawei işbirliğiyle, test şebekesinde gerçekleştirdiği testle 3G’de veri yüklemede bir üst aşama olan 11.5 Mbps veri yükleme hızını destekleyen altyapıya sahip olduğunu gösterdi. Bu teknolojinin sahip olduğu kapasiteyi teorik olarak tanımlayan verilere göre, 8Mbps DL/1Mbps UL ADSL bağlantı ile ortalama 10,5 saatte internete yüklenen bir DVD yaklaşık 1 saatte yüklenebilecek. Altyapı yatırımlarıyla 3G servislerinde hızını iki kat artıran Vodafone Türkiye böylece Huawei’nin geliştirdiği “3G’de dünyanın en hızlı veri yükleme hızına ulaşan ticari modemi”ni de test eden ilk operatör oldu.

Vodafone Türkiye Teknolojiden Sorumlu İcra Kurulu Başkan Yardımcısı (CTO) Jorge Fernandes, konuyla ilgili olarak şunları söyledi:
“Mobil iletişim sektörü olarak, ülkemizin katma değerli hizmetlerden daha fazla yararlanabilmesi için ekosistemimizdeki paydaşlarımızla dirsek dirseğe çalışıyor, inovasyon üretiyoruz. Dünyanın lider iletişim teknolojileri çözüm sağlayıcılarından Huawei ile vizyon ve misyon ortaklığımız bulunuyor. Birçok alanda yakın çalıştığımız Huawei ile yenilikçi ek fırsatları da her zaman değerlendiriyoruz. 10 yıldır Türkiye ve dünyada insanları, kurumları ve toplumları birbirine bağlayan paydaşımız Huawei ile şimdi yeni bir stratejik işbirliğine imza atıyor, entellektüel ve teknik donanımızı birleştiriyoruz. Vodafone Türkiye ve Huawei’nin teknik ekipleri bundan böyle ‘JBIT’ adı altında dirsek dirseğe çalışacak, birlikte inovasyon üretecek. Bu yeni işbirliği, Vodafone Türkiye olarak hem teknolojiye hem de iş modellerine yalnızca ekipman satışı olarak değil, bir çözüm paydaşlığı olarak bakışımızın yansımasıdır. Abonelerimizin mobil iletişimin nimetlerinden en yüksek hızda faydalanmasını sağlamak ve global gücümüz ile ülkemizin teknoloji altyapısını dünya liginde üst sıralara taşımak üzere çalışmalarımıza devam edeceğiz. Huawei ile stratejik işbirliğimizi gelecekte daha da güçlendirerek sürdürmeyi umut ediyoruz.”

Toplantıda JBIT’nin ilk faaliyeti 11.3 mbps veri yükleme hızının tüketicilerin hayatında yaratacağı farka da dikkat çeken Fernandes şöyle konuştu:
“Mobil internette; resim, video gibi veri yüklemek yükselen bir trend. Tüketiciler, Facebook ve Youtube gibi sitelere ve sosyal medya kanallarında giderek daha çok veri paylaşımı yaparak bu mecralarda kendilerini ifade ediyorlar. Bu nedenle de veri yüklemek (upload) giderek veri indirmek (download) kadar önem kazanıyor. Biz de Vodafone Türkiye olarak ‘son teknolojileri, ihtiyaçları doğrultusunda tüketiciye ulaştırma’ amacımız doğrultusunda faaliyetlerimizi şekillendiriyoruz. Bu bakış açısıyla veri indirmede sağladığımız mevcut yüksek hıza, veri yüklemedeki yüksek hızımıza da ekleyerek, altyapımızı geleceğin teknolojisine daha hazır hale getiriyoruz.”
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun