İşbirlikleri 15 ŞUBAT 2016 / 11:15

Uber küresel hakimiyetini arttırmak için yerel ittifaklar kuruyor

Rus milyonerden 200 milyon yatırım alan Uber, yabancı ülkelerde başarılı olmak adına bazı yardımcı yerel arkadaşlar edinmeye çalışıyor.

Uluslararası bir girişim LetterOne’ı hayata geçiren Rus milyoner Mikhail Fridman, Uber’e 200 milyon dolarlık stratejik bir yatırım yaptı. Cuma günü duyurulan ortaklıkla, Uber’in yerel pazarlarda daha etkin hale gelmeyi amaçladığı belirtiliyor. 2013 yılında Lüksemburg’da kurulan LetterOne, telekom ve enerji alanlarında hizmet veriyor. Şirket kısa süre önce yaptığı açıklama da, küresel büyüme fırsatlarının son teknoloji alanındaki yatırımlarla sağlanabileceğini belirtiyor. Uber ve LetterOne’ın vizyonları bu noktada uyuşuyor. ABD’de pazar hâkimi olan Uber, Hindistan ve Çin’de gecikmeli olarak ikinci sırada geliyor. Son zamanlarda Lyft gibi şirketler,  Uber’in küresel gücünü azaltmak adına anti-uber ittifakları gerçekleştiriyor.   

Amaçlarının bir tuşa basarak, herkes için güvenli ve uygun fiyatlı ulaşım sağlamak olduğunu belirten Uber CEO’su Travis Kalanick’e göre bu ortaklık, Uber’in gelişmekte olan pazarlar için bilinirliğini arttırmaya yarayacak. Küresel bir hakimiyet kurmak isteyen Uber, bunu gerçekten yapmak istiyorsa yerel pazarlara ve yerel kültürlere uyum sağlaması gerektiği belirtiliyor.  Özellikle yerel ortaklıklar, gelişmekte olan pazarlarda Uber’in ihtiyacı olan güç. Örneğin; Hindistan ve Filipinler’de Uber yolcuları ödemelerini sadece nakit yapabilirse, bu onların kültürleri açısından daha uygun olacağı belirtiliyor.  

60 trilyon dolarlık bir şirket olan Uber’in  200 milyon dolar yatırım alması,  onun için finansal bir anlam ifade etmese de; küresel hakimiyet kurmak açısından yaptığı stratejik ortaklığın, yatırımdan daha fazla değere sahip olduğu belirtiliyor.
 
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun