İşbirlikleri 16 ŞUBAT 2016 / 15:07

Toshiba, Fujitsu ve Vaio güçlerini birleştirecek

Bilgisayar pazarında yaşanan düşüş şirketleri farklı yollar izlemeye itiyor.

Son yıllarda düzenli bir şekilde düşüş yaşayan PC pazarı, şirketlerin politikalarını da ciddi bir şekilde etkilemeye başladı. Geçtiğimiz Ocak ayında açıklanan raporlara göre, neredeyse rekor düzeyde yaşanan düşüşle birlikte Toshiba, Fujitsu ve VAIO bilgisayar birimlerini birleştirme üzerine görüşmeler gerçekleştiriyorlar.

Bloomberg'de yer alan habere göre bir süredir PC departmanlarını birleştirmek üzere görüşen Toshiba, Fujitsu ve VAIO, bu sayede son dönemde diğer Uzak Doğulu üreticilerin gerisinde kalan Japon teknoloji pazarına da hareket getirmeyi amaçlıyor. Şirketlerin bir araya gelmesi ile oluşacak marka hakkında henüz net bir açıklama yapılmasa da, yeni şirketin özellikle Japon pazarında önemli bir etki yaratması bekleniyor. 

Lenovo, Dell ve HP'nin başı çektiği PC pazarında birçok oyuncu yer alıyor. Yeni oluşacak yapının ilk etapta Japonya'dan başlayarak küresel çapta önemli bir oyuncu olabileceği daha şimdiden konuşulmaya başlandı. Şirketlerden konuyla ilgili bir açıklama gelmese de, özellikle son dönemde yeniden yapılanma sürecine giren Toshiba'nın bu tarz bir oluşumun içerisinde yer alması çok da sürpriz oluşturmuyor. 

Konuyla ilgili gelişmeleri aktarmayı sürdüreceğiz.