İşbirlikleri 14 TEMMUZ 2016 / 15:00

Stok Enerji, özel elektrikli otomobilin proje ortağı oldu

Stok Enerji, Avrupa Birliği’nde 2020’de seri üretime geçilecek elektrikli otomobilin batarya ve batarya yönetim sistemini üreterek proje dahil oldu.

Stok Enerji; Volkswagen, Fiat ve Michelin’in ile birlikte özel elektrikli otomobilin batarya ve batarya yönetim sisteminini üreterek projedeki yerini aldı. Tente Global Şirketler Grubu Üretici İlişkileri Yöneticisi Ahmet Furkan Ekinci, “Avrupa Birliği 7. Çerçeve kapsamında yer alan destek projesinde E7 sınıf bir araç geliştiriyorlardı. Batarya için bir İspanyol firmadan destek almışlardı ancak firmanın çekilmesiyle proje tıkanmıştı. İş ortağımız olan Casio’nun referansı ile biz de projeye dahil olduk. Hem batarya, hem de batarya yönetim sistemini yaptık. Araç 2020’de yollarda olacak. Hedefimiz pil hücre üretimi. Hücrenin kalitesi pilin de kalitesini oluşturuyor. Panasonic, Samsung ve LG ile iş birliğimiz var. Şu anda bu alanda yerli üretim yok. İthalat sebebiyle ciddi bir para yurtdışına çıkıyor. 1000 TL’lik bir mobil cihazın yüzde 0.5’ini pil oluşturuyor. Yılda 13 milyon cep telefonu ile birlikte PC, dizüstü bilgisayarlar gibi cihazları da düşündüğünüzde, ülkemizde kalacak paranın büyüklüğü de ortaya çıkacaktır.” dedi.

Son yıllarda cep telefonu pillerinin çabuk tükenmesi sebebiyle telefon tamamlayıcısı olan power bank üretiminde de atılım içinde olduklarını söyleyen Ahmet Furkan Ekinci, “Bunun için 25 kişilik bir ekip kurduk. 2007’de başladığımızda tasarım ve Ar-Ge bizde, üretim yurtdışındaydı. Montajı yurtdışında büyük firmalara yaptırıyorduk. Şu anda üretimi de bünyemize aldık. Bunun için 200 bin dolardan fazla robotik yatırım yaptık. Afrika ve özellikle Avrupa’ya yakınlığımızın avantajını kullanmak istiyoruz. Türkiye’de yılda 2 milyonun üzerinde power bank ithalatı var. Geçen yıl bizim üretimimiz 200-300 bin aralığındaydı. Bu yıl ise hedefimiz üretimi 3 kat arttırmak” dedi.
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun