İşbirlikleri 08 KASIM 2013 / 14:31

Microsoft, yeşil sahalara Real Madrid ile adım atabilir

Microsoft, İspanyol futbol takımı Real Madrid ile, takımın Bernabeu Stadyumu’nun isim haklarını almak üzere görüşmeler yürütüyor. 85 bin 545 kişilik stadyum, takımın eski başkanı Santiago Bernabeu’nun ismini bir süre önce almıştı. Microsoft İspanya Başkanı Maria Garana ise stadyumunun isminin değişmesi konusunda sadece görüşmeler yaptıklarını söyledi.

Stadyuma yeni isim tartışmaları asıl sosyal medyada yankı buldu. BBC News’ın forumlardan derlediği bilgilere göre, bazı taraftarlara göre stadyum ‘Microsoft Estadio Santiago Bernabeu’ veya ‘The Gates Ground’ isimlerini alabilir. Bazı forum mesajları ise Microsoft’un bu fırsatı kendi ürünlerini desteklemek için kullanabileceği kanısında. Bu konuda ‘Surface’ veya ‘Cristiano RonalDOS’ önerileri mesajlar arasında öne çıkıyor.

Bazı taraftarlar ise bu hamleye hiç sıcak bakmıyor. Microsoft’un Real Madrid ile adının birlikte anılmasını istemeyen bir grup muhalif taraftar da mesajları ile yorumlarını iletiyor.

Habere göre, eğer Microsoft isim haklarını almayı başarırsa, isimleri stadyumlarla bağlantılı olan diğer bazı şirketlerin oluşturduğu grupta yerini alacak. Bunun ilk akla gelen örnekleri İngiliz Premier Ligi’nde Arsenal’le bağı olan havayolu şirketi Emirates ile, Manchester City’nin stadının sponsoru olan Etihad. Alman futbol kulübü Bayern Munich de finans sektöründe faaliyet gösteren Allianz ile yaptığı ve 30 yılı kapsayan anlaşma sonucunda maçlarını Allianz Arena’da oynuyor.

Bunlar başarılı örnekler. Ama yeniden isimlendirilen tüm stadyumlar aynı başarıyı sergileyemeyebiliyor. Örneğin Newcastle United’ın stadyum ismini 2011 Kasım’ında St James’ Park’tan Sports Direct Arena olarak değiştirmesine karşı yerel konsey de resmi sokak levhalarında bu yeni ismi kullanmayı reddetti. Konsey bu kararın ardından yaptığı açıklamada, isim değişikliğinin, çoğunluğu oluşturan taraftarları üzecek olmasını gerekçe göstermişti.

 
ETİKETLER : microsoft
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun