İşbirlikleri 05 ARALIK 2014 / 10:43

Microsoft e-okuyucu pazarından şimdilik çekildi

Şirket stratejilerinde değişime giden Microsoft, bu doğrultudaki hamlelerine devam ediyor. 2012 yılında stratejik ortaklığa gittiği Barnes & Noble ile yollarını ayırmaya karar verdi.

2012 yılında e-okuyucu pazarına Barnes & Noble’ın Nook cihazı ile giren Microsoft, bu pazardaki beklentilerine ulaşamadı. Nook için Barnes & Noble 300 milyon dolar yatıran şirket, değişen stratejileri sebebiyle, yüzde 17.6 oranındaki Nook hisselerini Barnes & Noble’a sattı. Barnes & Noble, Nook’taki Microsoft hisselerini 62 milyon dolar ve 2.7 milyon Barnes & Noble hissesi karşılığında alırken, iki şirket de bu anlaşmadan pek faydalanmışa benzemiyor.Anlaşmanın gerçekleştiği dönemde özellikle ABD pazarında yükselen bir değer haline gelen e-kitap ve e-okuyucu pazarında etkili olacağını düşünen Microsoft, Nook için Windows 8 arayüzüne benzer bir okuma uygulaması geliştirmişti. Buna karşın, tamamen Microsoft destekli bir e-okuyucu geliştirmeye şirket, biraz da temkinli şekilde girdiği e-okuyucu pazarından şimdilik çekilmiş gibi görünüyor. Buna karşın Barnes & Noble’ın yüzde 2.7’lik hissesine sahip olan Microsoft’un bir gözünün e-okuyucu pazarında olacağını söylemek mümkün.

Barnes & Noble ise, geçtiğimiz 2 yıl içerisinde Microsot ile yaptığı anlaşmanın çok fazla hayrını göremedi. Bu süre zarfında önce Google ile yakınlaşan şirket, Amazon’a karşı e-kitap alanında rakip olmaya gayret etmişti. Bu sayede fiziksel kitapçılık alanındaki etkinliğini, e-kitap alanına da yansıtmak isteyen şirket, daha sonra Samsung ile gittiği işbirliği ile bu alanda bende varım demişti. Samsung ile yapılan anlaşma kapsamında Galaxy Tab 4 Nook ismiyle Android tablet üretilirken, bu anlaşma şirketin gelecek planlarını ortaya koymuştu.