İşbirlikleri 05 ARALIK 2014 / 10:43

Microsoft e-okuyucu pazarından şimdilik çekildi

Şirket stratejilerinde değişime giden Microsoft, bu doğrultudaki hamlelerine devam ediyor. 2012 yılında stratejik ortaklığa gittiği Barnes & Noble ile yollarını ayırmaya karar verdi.

2012 yılında e-okuyucu pazarına Barnes & Noble’ın Nook cihazı ile giren Microsoft, bu pazardaki beklentilerine ulaşamadı. Nook için Barnes & Noble 300 milyon dolar yatıran şirket, değişen stratejileri sebebiyle, yüzde 17.6 oranındaki Nook hisselerini Barnes & Noble’a sattı. Barnes & Noble, Nook’taki Microsoft hisselerini 62 milyon dolar ve 2.7 milyon Barnes & Noble hissesi karşılığında alırken, iki şirket de bu anlaşmadan pek faydalanmışa benzemiyor.Anlaşmanın gerçekleştiği dönemde özellikle ABD pazarında yükselen bir değer haline gelen e-kitap ve e-okuyucu pazarında etkili olacağını düşünen Microsoft, Nook için Windows 8 arayüzüne benzer bir okuma uygulaması geliştirmişti. Buna karşın, tamamen Microsoft destekli bir e-okuyucu geliştirmeye şirket, biraz da temkinli şekilde girdiği e-okuyucu pazarından şimdilik çekilmiş gibi görünüyor. Buna karşın Barnes & Noble’ın yüzde 2.7’lik hissesine sahip olan Microsoft’un bir gözünün e-okuyucu pazarında olacağını söylemek mümkün.

Barnes & Noble ise, geçtiğimiz 2 yıl içerisinde Microsot ile yaptığı anlaşmanın çok fazla hayrını göremedi. Bu süre zarfında önce Google ile yakınlaşan şirket, Amazon’a karşı e-kitap alanında rakip olmaya gayret etmişti. Bu sayede fiziksel kitapçılık alanındaki etkinliğini, e-kitap alanına da yansıtmak isteyen şirket, daha sonra Samsung ile gittiği işbirliği ile bu alanda bende varım demişti. Samsung ile yapılan anlaşma kapsamında Galaxy Tab 4 Nook ismiyle Android tablet üretilirken, bu anlaşma şirketin gelecek planlarını ortaya koymuştu.

 
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun