İşbirlikleri 16 ŞUBAT 2015 / 14:23

Microsoft Altek'e çözüm ortağı oldu

Microsoft, Azure Pack altyapısı ile pazarın yüzde 60’ını elinde bulunduran Altek Metal’in çözüm ortağı oldu.Tekliflerin hızlı iletilmesi ve malzeme takibinin yanı sıra üretimden sevkiyata kadar her anın sunucu ortamında barkodlarla kontrol edilmesi ve ürün sertifikalarının ISO’ya uygun olarak saklanması gerekliliğinden yola çıkan Altek Metal, Microsoft’un Azure Pack altyapısını kendi veri merkezinde sağlayan tek firma olan Limonhost ile çalışmaya başladı. Böylece Altek Metal, bulut bilişim sistemini şirketine entegre ederek uluslar arası arenada daha da güçlendi.

Microsoft Türkiye Sunucu ve Bulut Platformu Grup Müdürü Mehmet Üner şunları söyledi:

“Microsoft olarak, Altek Metal ile çok önemli bir işbirliği gerçekleştirdik. Bulut bilişim teknolojileri, bizim de önemle eğildiğimiz bir konu. Herhangi bir altyapı yatırımı yapılmadan bulut altyapısına geçilen bu işbirliği, ilk olarak Altek’in e-mail sistemlerinin Hosted Exchange’e taşınması ile başladı. Ardından mevcut sunucu parkının tamamının sanallaştırılmasıyla Microsoft’un Windows Azure Pack altyapısına geçişi sağlandı. Altek’in tüm bölgelerinin VPN ile Limonhost’un veri merkezine bağlanması sonucunda da merkezi bir yönetim sistemi sağlandı. İş ortaklarımıza teknoloji konusunda destek vermeye ara vermeden devam edeceğiz.”

Yeni kurulan sistem sayesinde Altek Metal’in tüm kullanıcılarının sistemlere 7 gün 24 saat erişebildiklerini ifade eden Limonhost Genel Koordinatörü H. İbrahim Ünyeli “Yeni sistemimiz sayesinde, herhangi bir ihtiyaç anında yeni bir sunucu yaklaşık 90 saniye içerisinde kurulabilirken, istendiği zaman da kolaylıkla kaldırılabiliyor.” dedi.

Altek Muhasebe ve Finans Yöneticisi Süleyman Gencöz ise iş birliğini şu şekilde anlatıyor:

“Hepimizin dünyanın her noktasından sistemlere erişim sağlayabilmesine ve işlemlerimizi aksatmadan yürütebilmesine olanak veriyor. Öte yandan, bulut altyapısı Altek’i dünya pazarlarında rekabetçi bir konuma getirdi. Bu anlamda, bulut sistemine geçmekle ne kadar isabetli bir karar verdiğimizi görüyorum.”