İşbirlikleri 30 OCAK 2014 / 09:41

Google Motorola'yı Lenovo'ya sattı

Lenovo  Motorola'yı Google'dan satın aldı.
Google, Motorola'yı PC üreticisi Lenovo'ya 2,9 milyar dolara sattığını açıkladı. Google CEO'su Larry Page gerçekleştirdiği basın toplantısında "Heryerde akıllı telefon kullanıcılarına fayda sağlayacak bu satın alma, Google'ın enerjisini Android ekosisteminde inovatif çalışmalar yapmaya adamasına yardım edecek"dedi. Page, PC alanında çalışan Lenovo'nun Motorola'yı satın alarak, mobil cihazlar alanına girmesinin her iki pazarın da gelişmesi adına daha iyi olacağına inandığını ifade etti.

Frank Gillett, VP and principal analyst, at Forrester Araştırma analiz uzmanı Frank Gillet'e göre ; Motorola'yı kullanmak, Lenovo'nun IBM ThinkPad markasını kullanmış olduğu gibi hızla güvenilirlik kazanmak ve çekici pazarlara erişmek ve kritik bir kitle inşaa etmek gibi anlamlara geliyor.

Google, Motorola'yı iki yıl önce patent porfolyosunu genişletmek ve Android'i rekabet kabiliyetini artırmak için  12,5 milyar dolara satın almıştı. Bu satışın ardından Google halen Motorola'nın 2000'e yakın patentini elinde tutuyor. Lenovo'nun bu satın almadaki avantajı ise araştırma ünitelerini ve akıllı telefon deneyimini kullanmak olacak.