İşbirlikleri 06 OCAK 2015 / 11:00

Facebook kendi ses tanıma ekibini oluşturuyor

Son dönemde yapay zeka ve ses tanıma sistemlerine ilgi göstermeye başlayan Facebook, Wit.ai adlı açık bir platformu satın alarak bu alanda bir ekip oluşturmaya başladı.Son dönemde yapay zeka ve ses tanıma sistemlerine ilgi göstermeye başlayan Facebook, Wit.ai adlı açık bir platformu satın alarak bu alanda bir ekip oluşturmaya başladı.

Wit.ai resmi blog sitesi üzerinden yapılan ilk açıklamada, platformun hizmet vermeye devam edileceği açıklandı. Uzun vadede platformun nasıl gelişeceği konusunda bir açıklama yapılmasa da platformun ve çalışanlarının zaman içerisinde Facebook bünyesinde kurulacak özel departmanda çalışmalarını sürdürmeleri bekleniyor.

Her iki taraftan da satın alma işleminin detayları hakkında bilgi verilmedi. Buna karşın geçtiğimiz Ekim ayında 3 milyon dolarlık bir yatırım almayı başaran Wit.ai için Facebook’un hatrı sayılır bir ödeme yaptığını söylemek pek de zor değil.

Yapay zeka teknolojileriyle platformunu diğer sosyal mecralardan ayırmak isteyen Facebook, Wit.ai ile beraber oluşturacağı doğal dil işleme sistemiyle birlikte bu amacına bir adım daha yaklaşıyor. Ses tanıma teknolojisinin, Facebook’un güvenlik sisteminden Oculus Rift’e kadar birçok alanda kullanılması beklenirken, şirketin yapacağı benzeri satın almalarla beraber yapay zekasını giderek artıran bir sosyal platforma dönüşmesine kesin gözüyle bakılıyor.
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun