İşbirlikleri 22 NİSAN 2015 / 08:48

Experian ve Kredi Kayıt Bürosu'ndan ortak proje

Kredi Kayıt Bürosu ve Experian, Türkiye’de en kapsamlı veri kalitesi ve veri yönetişimi projesine imza attılar. Proje kapsamında gerçekleştirilecek iyileştirmeler sonucunda veri kalitesi artarak bankaların daha doğru kredi kararı vermesi sağlanacak.

Kredi Kayıt Bürosu Stratejik Planlama ve Kurumsal İlişkiler Genel Müdür Yardımcısı Koray Kaya, şunları söyledi; “Kredi Kayıt Bürosu’nun tüm ürün ve hizmetlerinin kalitesi, barındırdığı verinin doğru ve tutarlı olmasına bağlıdır. Biz bu konuya sadece “veri kalitesi” olarak değil, daha geniş bir kavram olan “veri yönetişimi” gözüyle bakıyoruz. Kredi Kayıt Bürosu verisini bankalar ve finans kuruluşları sağlıyor. Veri kaynaklarının çok sayıda ve Kredi Kayıt Bürosu’nun dışında olması, herhangi bir kalite sorunun tespiti halinde üyeyle iletişimi de sürecin önemli bir parçası haline getiriyor. Experian ile birlikte yürüttüğümüz veri yönetişimi projesi doğrultusunda hedefimiz, veri kalitesi tespitlerinde yüksek otomasyonu sağlamak ve konunun takibi için üye iletişimini sistematik bir hale getirecek bir platform oluşturmaktır.”

Experian Balkanlar, Türkiye ve Orta Doğu Bölge Başkanı Cenker Özhelvacı, bankaların Kredi Kayıt Bürosu’na sağladıkları müşteri verilerinin kalitesinden emin olması gerektiğini belirterek sözlerine şöyle devam etti; ‘Bu verilerin yanlış, eksik ya da eskimiş olması, bu veri ile geliştirilen tahmin modellerinin performansını etkiliyor. Ekonomiyi, bankaları, dolayısıyla bankacılık hizmeti ve özellikle kredi kullanan tüm bireyleri etkileyen bu durum karşısında harekete geçen Kredi Kayıt Bürosu’na, Experian’ın İngiltere, Amerika gibi kredi hizmetleri alanında gelişmiş ülkelerde edinmiş olduğu veri yönetişimi ve veri kalitesi tecrübesiyle destek sunacağız. Experian’ın verdiği danışmanlığın ardından kurallar ve kontrol mekanizması belirlenecek, bu kontrol mekanizması ile bankalarla tekrar iletişim sağlanarak hataların düzeltilmesi teşvik edilecek.’

Veri kalitesi konusunun sadece Kredi Kayıt Bürosu’nun değil tüm finansal kuruluşların gündeminde yer aldığını belirten Özhelvacı, BDDK’nın son yayınladığı İyi Uygulama Rehberleri ve İçsel Derecelendirmede İleri Ölçüm Yaklaşımlarına Başvuru Rehber Taslağıçerçevesinde, çok yakın gelecekte Basel’e uyum sürecinde veri kalitesi ve veri yönetişiminin son derece önemli hale geleceğini düşündüğünü belirtti. Cenker Özhelvacı, Basel sürecinde veri kalitesini göz ardı eden bankaları, Avrupa’da olduğu gibi itibar riskleri, yüksek sermaye ihtiyacı ve hisse değerlerinin düşmesi gibi sonuçlar bekleyeceğini ve bu bankaların BDDK’dan geçer not alamayacaklarını sözlerine ekledi.
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun