İşbirlikleri 07 MART 2013 / 14:30

Apple ve Intel yakınlaşmaya başladı

Samsung ile patent davaları sebebiyle gergin günler yaşayan Apple, Intel ile yonga üretimi konusunda anlaşma imzalayarak Samsung ile olan bağlarını en az seviyeye indirmeyi amaçlıyor. Reuters kaynaklı habere göre, Apple uzun zamandır patent savaşı içinde bulunduğu Samsung’la bağlarını zayıflatmaya hazırlanıyor. Şirket, iPad ve iPhone’da kullanılan A serisi işlemcileri üreten Samsung’un yerine Intel ile anlaşarak bu amacına ulaşmayı hedefliyor.

Anlaşma Apple için oldukça mantıklı görünse de, Samsung’un üretim kapasitesi şirketi bir nebze de olsun düşündürüyor. Yine de Intel’in de oldukça gelişmiş üretim tesisleri ve kapasitesi olduğu düşünüldüğünde Apple’ın çok fazla endişe etmesine gerek kalmıyor.

Apple olası anlaşmayla birlikte hem davalı olduğu en büyük rakibiyle olan ilişkilerini azaltacak, hem de yine aynı rakibinin yıllık gelirlerinde azalmaya neden olacak. Bunun yanı sıra en önemli rakibiyle ilişkilerini oldukça azaltacak şirket, bu sayede davalarda da kendisine daha fazla manevra alanı yaratacak.

Intel ise anlaşmadan oldukça kârlı çıkacak gibi görünüyor. Bir süredir gelir bazında durağan bir süreçten geçen şirket, olası anlaşmayla birlikte gelirlerinde gözle görülür bir artış yakalayabilir. Ayrıca Atom ve x86 işlemci serisini mobil cihazlara getirmek isteyen şirket, bu amacına beklediğinden daha kısa sürede ulaşabilir.

Şu an için her iki taraftan da anlaşma konusunda net bir adım atılmamış olsa da, yakın zamanda bu konudaki sis perdesinin ortadan kalkmasına kesin gözüyle bakılıyor.
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun