İşbirlikleri 24 ŞUBAT 2016 / 14:37

5G’ye giden yolda Qualcomm ve Ericsson işbirliği yaptı

Qualcomm Technologies ve Ericsson bugün, 5G teknolojisinin geliştirilmesi, ortak testlerinin yapılması ve önde gelen mobil operatörler ile birlikte koordinasyonun sağlanması konusunda işbirliğine gittiklerini duyurdu.

Her iki şirket, 2018’de tamamlanması beklenilen Release 15 3GPP standardizasyonunun teknik gerekliliklerini karşılayabilmesi için 5G teknolojisi içerisinde yer alan kilit öneme sahip bileşenlerin ilk testlerini yapacak ve doğrulanmasını gerçekleştirecek. İki şirket, standartlara uygun 5G altyapısını hayata geçirmek için 3GPP konusunda yapacakları işbirliği dışında sektörde 5G standartlarına uyumu hızlandırmak için de ortak çalışmalar yapacak.
 
Konuyla ilgili açıklamada bulunan Qualcomm Technologies Başkan Vekili ve Teknolojiden Sorumlu Başkanı Matt Grob, “Kapasitesi daha fazla olan ortak 5G platformunun gelişimi konusunda Ericsson gibi sektörün önde gelen paydaşları ve operatörleri ile 3G ve 4G’de olduğu gibi işbirliği yapıyor olmaktan heyecan duyuyoruz. Artık 5G vizyonu ve odağı tam olarak oluşmuştur. Bundan sonra operatörlerin denemeler yapmasını ve bu yöndeki ticari ağların hayata geçirilmesini desteklemek için gerekli teknik ve mühendislik işlerine odaklanma zamanıdır.” dedi.
 
Ericsson’un Teknik İşlerden Sorumlu Başkanı Ulf Ewaldsson ise “5G için takvimi hızlandırarak müşterilere ve topluma fayda katacak standartlara uygun ileri çözümler geliştirmek için ekosistem içerisindeki önde gelen üyelerin işbirliği yapması oldukça önemli. Ericsson’un Qualcomm Technologies ile uzun süredir devam eden işbirliği bulunuyor. 5G’ye giden yolda birlikte öncülük yaptığımız Qualcomm ile bu sayede işbirliğimizi daha da ileriye taşımayı amaçlıyoruz.” şeklinde konuştu.
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun