Yaşam Tarzı İnternet 10 MAYIS 2011 / 11:09

YouTube film kiralamaya başladı

YouTube film kiralamaya başladı

Ünlü video paylaşım sitesi YouTube, başlattığı yeni servisle binlerce filmi kiralık olarak kullanıcılarına sunmaya başladı.

Film fragmanları ve kısa parodilerin yanında artık uzun metraj filmler de izleyiciyle buluşacak. YouTube üzerinden izlenebilenler arasında genel eski filmler yer alıyor. Ancak Hollywood stüdyolarıyla görüşmelerin sürdüğü belirtiliyor.

YouTube CEO'su Salar Kamangar, “YouTube’da sadece 15 dakikanızı geçiriyorsunuz ve televizyon başında günce 5 saat harcıyorsunuz. Bize kalırsa bu durum yakın zamanda değişecek” dedi.

Film kiralama hizmetinin yanında Youtube, amatör girişimcileri de desteklediğini açıklandı. Yani profesyonel olmasa da uzun metrajlı yapımınızı izleyicilerle buluşturabilirsiniz.

Doğal bir dönüşüm süreci

Uzun süredir neredeyse tüm dünyanın kısa videoları yüklemek ve izlemek için ilk tercihi olan YouTube, doğal bir evrim sürecine giriyor. Ünlü site, yakında başlayacak içerik savaşlarına şimdiden hazırlanıyor.

İnternete bağlanarak yayın alabilen akıllı televizyonların önümüzdeki yıllarda yaygınlaşması beklenirken internet üzerindeki içeriğin de zenginleşmesi gerekiyor. Bu doğrultuda sıradan televizyon yayınlarının önüne etkileşimli internet yayınları geçecekse YouTube’un dönüşüm sürecinde kendini yenilemesi gerekiyor.

Yine içerik savaşları düşünülerek YouTube geçtiğimiz Nisan ayında canlı yayınlara da başlamıştı. Youtube.com/live adresinden hizmet veren sitede gerçek zamanlı programlara yer veriliyor. Açıklamalara göre video paylaşım sitesi, kablolu ve uydu yayınlarıyla rekabet edebilmek için kanallar oluşturulmaya çalışıyor.

Televizyondaki reklam pastasından da pay almak istiyor

Dünyanın en fazla ziyaret edilen üçüncü sitesi olan YouTube, yeni girişimleriyle site trafiğini artırmayı ve 70 milyar doları bulan ABD televizyon reklam piyasasından pay almak istiyor.

Yeni filmlerin 3,99 dolar, eski filmlerinse 2,99 dolara kiralanabileceği bilgisi verildi. Kullanıcılar kiraladıkları filmi 30 gün içinde istedikleri zaman izleyebilecek. Film bir kez başlatıldığında 24 saat içinde istendiği kadar izlenebiliyor.

Film kiralama hizmeti şu an sadece ABD’de yaşayan kullanıcılar için veriliyor. Siteye www.youtube.com/movies adresinden göz atabilirsiniz.

YouTube’ta günde ortalama iki milyar video izlenirken 350 milyon cihazdan video paylaşım sitesine bağlanılıyor.
ETİKETLER : film kiralama youtube
YORUMLAR
Yo ben izliom 18 MAYIS 2011 / 17:13 0 0
İzlenio
Murat 10 MAYIS 2011 / 14:01 0 0
Korsana karşı etkili bir uygulama bence. Ama fikri mülkiyet hakkı konusunda pek bilinçli olmadığımızı da göz önünde bulundurursak, ülkemizde ne kadar ilgi görür şüpheliyim. Umarım yanılırım.
banu 10 MAYIS 2011 / 13:57 0 0
acaba bu hizmet ne zaman türkiye'ye gelecek?
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun