Yaşam Tarzı İnternet 18 KASIM 2013 / 13:16

YouTube düzenlemelerine karşı protestolar devam ediyor

Google, geçtiğimiz hafta en popüler uygulamalarından biri olan YouTube üzerinde yaptığı değişikliğe karşı başlatılan kampanya ve protestolar devam ediyor.YouTube üzerindeki trafik akışını kendisine ait diğer servislerine yönlendirme çabası giderek daha belirgin hale getiren Google, 2011 yılında YouTube hesabı açabilmek için Google hesabı (Gmail kullanıcısı) alma zorunluluğu getirirken şimdi de YouTube videolarına yorum yapabilmek için Google+ hesabı zorunluluğunu getirdi. Yapılan bu değişikliğin ardından YouTube kullanıcıları gerek sitede yayınlanan videoların altına yazdıkları yorumlarla gerekse de internette başlattıkları imza kampanyalarıyla protestolarına devam ediyorlar.

Bu duruma isyan eden binlerce kullanıcı bu yeniliklerin geri alınmasını isteyen bir kampanyaya destek verdi. Change.org sitesinde "YouTube yorum bölümünü eski haline geri döndürün" açıklamasıyla ve 15 bin 400 imza hedefiyle başlatılan imza kampanyası 177 bin imzaya ulaşmış durumda.

Bob YouTube'a karşı ordu kuruyor

Bir diğer kampanya ise YouTube videolarının altına yazılan yorumlarla devam ediyor. Kullanıcılar nokta ve içi dolu kutucuklar kullanarak yazdıkları yorumlar ile Bob adında bir karakter oluşturdular. Noktalar ve içi dolu kareciklerle oluşturulan bir tankın önünde elini havaya kaldırmış kişi görüntüsünün yanında Bob'un bir ordu kurduğu ve Bob'un Google+ karşıtı oldukları yazılı.YouTube yapılan bu değişiklik ile ilgili kullanıcıların bundan böyle halka açık ya da özel bir şekilde yorum yapabileceklerini ve dolayısıyla yorumların daha kolay bir biçimde yönetilebileceği yönünde açıklama yaparken Telegraph gazetesinde yer alan habere göre YouTube kurucu ortağı, eski sahibi ve YouTube'a yüklenen ilk videonun sahibi olan Jawed Karim ise yüklediği tüm videoları siteden kaldırdı.

Kişisel sayfasında YouTube’a yüklenen ilk video olan “Mee at the zoo” isimli videoyu bırakan Jawed Karin, sayfasına şu notu yazdı,
“Bundan sonra buraya herhangi bir yorum yapmak istemiyorum. Çünkü Google+ hesabı almak istemiyorum. Eğer iyi bir ürününüz varsa insanların bu ürünü kullanması için hile yapmanıza gerek yoktur.”

İmza kampanyasına http://www.change.org/petitions/google-change-the-youtube-comment-section-back-to-its-original-form adresinden ulaşabilirsiniz.
ETİKETLER : Google youtube
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun