Yaşam Tarzı İnternet 07 MAYIS 2014 / 16:07

Youtube açılıyor mu?

Ankara 4. İdare Mahkemesi YouTube'a erişim engellenmesine ilişkin yürütmeyi durdurma kararı aldı.YouTube Avukatı Gönenç Gürkaynak'ın bireysel başvurusu sonucu Ankara 4. İdare Mahkemesi, erişim yasağına ilişkin yürütmeyi durdurma kararı aldı.

Kararı bianet’e değerlendiren Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Kerem Altıparmak YouTube’un derhal açılması gerektiğini söylüyor:
“İlk olarak İdare Mahkemesi’nin verdiği karar geç kalmış bir karar. Bu karar çoktan verilmeliydi. Bu nedenle YouTube’un en geç iki gün içinde açılması gerekli. Eğer açılmadığı takdirde Anayasa Mahkemesi aynı Twitter’da olduğu gibi karar vermeli.”

YouTube neden yasak?

30 Mart yerel seçimleri öncesinde Türkiye’nin Suriye politikalarına ilişkin ses kaydının YouTube’da yayınlanmasının ardından “gizli kalması gereken bilgilerin yayınlanması” gerekçesiyle Gölbaşı Sulh Ceza Mahkemesi’nin 27 Mart 2014 tarihli kararı ile yasaklanmıştı.

Kararını 4 Nisan’da yeniden değerlendiren Gölbaşı Sulh Ceza Mahkemesi kararın ifade özgürlüğü ihlali sayarak YouTube’un açılmasına karar vermiş ancak aynı gün Gölbaşı Asliye Ceza Mahkemesi YouTube’a erişimin engellenmesine karar vermişti. Bu kararlara ek olarak Telekomünikasyon İletişim Başkanlığı (TİB) da 5651 sayılı kanunun 8. Maddesi 1/b bendinde düzenlenen “Atatürk’e Karşı İşlenen Suçlar” kapsamında YouTube’a erişimin engellenmesine yönelik tedbir kararı almıştı.

Yrd. Doç. Dr. Altıparmak ile İstanbul Bilgi Üniversitesi’nden Prof. Dr. Yaman Akdeniz YouTube’un erişime açılması için Anayasa Mahkemesi’ne iki defa başvuruda bulunmuş, ilkinde mahkeme kararına, ikincisinde de idari karara itiraz etmişti.

 
ETİKETLER : youtube youtube yasağı
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun