Yaşam Tarzı İnternet 07 MAYIS 2014 / 16:07

Youtube açılıyor mu?

Ankara 4. İdare Mahkemesi YouTube'a erişim engellenmesine ilişkin yürütmeyi durdurma kararı aldı.YouTube Avukatı Gönenç Gürkaynak'ın bireysel başvurusu sonucu Ankara 4. İdare Mahkemesi, erişim yasağına ilişkin yürütmeyi durdurma kararı aldı.

Kararı bianet’e değerlendiren Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Kerem Altıparmak YouTube’un derhal açılması gerektiğini söylüyor:
“İlk olarak İdare Mahkemesi’nin verdiği karar geç kalmış bir karar. Bu karar çoktan verilmeliydi. Bu nedenle YouTube’un en geç iki gün içinde açılması gerekli. Eğer açılmadığı takdirde Anayasa Mahkemesi aynı Twitter’da olduğu gibi karar vermeli.”

YouTube neden yasak?

30 Mart yerel seçimleri öncesinde Türkiye’nin Suriye politikalarına ilişkin ses kaydının YouTube’da yayınlanmasının ardından “gizli kalması gereken bilgilerin yayınlanması” gerekçesiyle Gölbaşı Sulh Ceza Mahkemesi’nin 27 Mart 2014 tarihli kararı ile yasaklanmıştı.

Kararını 4 Nisan’da yeniden değerlendiren Gölbaşı Sulh Ceza Mahkemesi kararın ifade özgürlüğü ihlali sayarak YouTube’un açılmasına karar vermiş ancak aynı gün Gölbaşı Asliye Ceza Mahkemesi YouTube’a erişimin engellenmesine karar vermişti. Bu kararlara ek olarak Telekomünikasyon İletişim Başkanlığı (TİB) da 5651 sayılı kanunun 8. Maddesi 1/b bendinde düzenlenen “Atatürk’e Karşı İşlenen Suçlar” kapsamında YouTube’a erişimin engellenmesine yönelik tedbir kararı almıştı.

Yrd. Doç. Dr. Altıparmak ile İstanbul Bilgi Üniversitesi’nden Prof. Dr. Yaman Akdeniz YouTube’un erişime açılması için Anayasa Mahkemesi’ne iki defa başvuruda bulunmuş, ilkinde mahkeme kararına, ikincisinde de idari karara itiraz etmişti.

 
ETİKETLER : youtube youtube yasağı