Yaşam Tarzı İnternet 19 HAZİRAN 2012 / 10:32

Yoko Ono insanları 'gülümseme' çatısı altında buluşturuyor

Yoko Ono insanları 'gülümseme' çatısı altında buluşturuyor

Yoko Ono, üzerinde çalıştığı yeni sanat projesiyle tüm dünyayı gülümseme ortak paydasında buluşturmayı hedefliyor. Yaklaşık 50 yıldır kavramsal sanata gönül veren Yoko Ono, 1969 yılında Beatles üyelerinden John Lennon’la evlenmiş ve grubun dağılma sürecini başlatmıştı. Bu sebepten, en az seveni olduğu kadar sevmeyeni de bulunan Ono, yeni projesiyle bu yargıları biraz olsun kırmayı amaçlıyor. Tüm dünyayı gülümseyerek bir araya getiren bir film projesiyle Londra Serpentine Gallery’de sergilemeye hazırlanıyor.

1967 yılında beri bu projeyi hayata geçirmek istediğini belirten Ono, dünyadaki her bireyin gülümsediği bir film yapmanın en büyük amacı olduğunu vurguladı. Sosyal medyanın ve teknolojinin gelişmesiyle birlikte bu projesini hayata geçirmeye hazırlanan Ono, bu konuda insanların işbirliğini bekliyor.

Twitter üzerinden #smilesfilm etiketine kendi gülümseyen fotoğrafını gönderen herkes Yoko Ono’nun film karelerinden birinde yer alabiliyor. Bunun yanı sıra Instagram üzeründen de gönderilecek gülümseyen yüzler filmde yer alabilecek. Böylelikle dünyanın her yerinden gülümseyen yüzler ırk, dil, renk ayrımı olmaksızın bir araya geliyor. Bu yolla ortaya çıkacak film Serpentine Gallery’deki Yoko Ono retrospektif sergisi ‘To the Light’ın bir parçası olarak gösterilecek. Filmi aynı zamanda bu site üzerinden ve ücretsiz iPad ve iPhone uygulamaları aracılığıyla da seyretmek mümkün olacak.
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun