Yaşam Tarzı İnternet 25 TEMMUZ 2013 / 17:26

Yıldırım: "Sosyal medyaya kısıtlama yok"

24 Temmuz’da, Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım, bürokratların da katıldığı PTT Ahlatlıbel Tesisleri’ndeki iftar yemeğinde gazetecilerle bir araya geldi.Binali Yıldırım, Gezi Parkı olaylarının ardından Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK) yetkililerinin ABD’ye giderek, Twitter gibi sosyal paylaşım sitelerinin Türkiye’de ofis açmalarına yönelik yaptığı görüşmelere ilişkin olarak, “Öncenen planlanan bir ziyaretti, Gezi olayları nedeniyle yapılmış bir ziyaret değil. Sosyal paylaşım siteleriyle, Türkiye’deki faaliyetleri konusunda, BTK’nın ve diğer ilgili kuruluşların karşılaştığı sorunları dile getirdiler, neler yapılabileceğini karşılıklı müzakere ettiler” dedi.

Türkiye 47 ülkeyle siber suçlar konusunda iş birliği yapacak 

Yıldırım, sosyal paylaşım sitelerinin, görüşmelerin ardından, sahte hesaplarla bağlantılı olarak daha hızlı hareket etmeye başladıklarını söyledi. Avrupa Siber Suçlarla Mücedele Sözleşmesi’ne imza attıklarını ve TBMM’ye gönderdiklerini belirten Bakan Yıldırım, sözleşme yürürlüğe girdikten sonra Türkiye’nin 47 ülkeyle siber suçlar konusunda iş birliği yapıyor hale geleceğini dile getirdi.

"Altyapı suç amaçlı kullanılırsa bunun hesabını birileri vermeli"

Binali Yıldırım, konuşmasını şöyle sürdürdü:
“Sosyal medyayı kısıtlamaya, yaptırım uygulamaya dair bir durum yok. Sosyal medya sorumsuz medya değil; bu altyapıyı suç amaçlı kullandığınız zaman bunun hesabını birileri vermeli. Özgürlükleri kısıtlamadan çeşitli mekanizmaları devreye sokmaya çalışıyoruz.”

Hizmet sağlayıcıların bazı endişeleri olduğunu söyleyen Yıldırım, bu endişeleri dikkate aldıklarını ve giderici tedbirleri devreye soktuklarını belirtti. Hizmet sağlayıcıların, Türk hukukuna göre suç teşkil edecek işlemlere karışmaları halinde hapis cezası öngörüldüğünü, hizmet sağlayıcıların bunu adil bulmadıklarını anlatan Bakan Yıldırım, "Hapis cezasından ziyade para cezasına dönüştürülebilir, bu yönde bir çalışma var. Amacımız veri merkezlerinin, internet değişim noktalarının Türkiye'de kurulmasını sağlamak, bunu sağladığımız zaman bu tür konular kendiliğinden çözülmüş olacak" dedi. İnternet geliştikçe yeni düzenlemelere ihtiyaç duyulduğunu vurgulayan Yıldırım, internet medyasının da yasal bir alt yapının olmadığını, söz konusu düzenlemelerin yeni yasama döneminde Meclis'in gündemine geleceğini bildirdi.

Kamu Entegre Veri Merkezleri için Türksat’a görev verildi 

Kamu Entegre Veri Merkezleri için Türksat’a görev verildiğini kaydeden Binali Yıldırım, sözü Türksat Genel Müdürü Dr. Özkan Dalbay’a verdi. Dalbay, “ Her kamu kuruluşu kendi bilişim sistemlerini kuruyor. Önce yedek merkezler birleştirilecek. Dünyada ABD ve Kore’de bu uygulanıyor. Konya’da bir proje çalışması yürütülüyor” açıklamasını yaptı.
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun