Yaşam Tarzı İnternet 05 KASIM 2012 / 18:36

Yemeksepeti'nin Rusya şubesi kapandı

Yemeksepeti Rusya'da başarılı olamadı

Mayıs 2010′da Rusya’da İzrestorana ismiyle şubesini açan Yemeksepeti'nin bu ülkedeki faaliyetini geçtiğimiz hafta itibarıyla sonlandırdığı ortaya çıktı.General Atlantic’ten aldığı 44 milyon dolarlık yatırım ile öncelikli amacının yurt dışındaki pazarlar olduğunu açıklayan Yemeksepeti’nin Birleşik Arap Emirlikleri’nde yer alan Foodonclick isimli şubesinin faaliyetine devam ettiriyor.

EticaretMag'da yer alan habere göre, Yemeksepeti’nin globaldaki belki de en büyük rakibi olan Delivery Hero’nun Rus pazarından Foodik ile yaptığı işbirliğiyle aynı zamanlarda yaşanan bu kapanma şirketin önünün kapandığına işaret olarak algılandı. Rusya’nın Moskova ve St. Petersburg şehirlerinde hizmet veren İzrestorana’nın web sitesi birkaç gündür açılmıyordu.

Konuyla ilgili açıklamalarda bulunan şirketin kurucu ortak ve CFO'su Gökhan Akan (kurucu ortak ve CFO) yaptığı açıklamada, Rusya’daki şubelerinin bazı KPI’lara (key performance indicator / kritik performans göstergesi) ulaşamadığını ve pazarın bekledikleri gibi çıkmadığını belirtti.

İklim koşulları çok zorladı

Akan, özellikle uzun ve sert kış şartlarında kuryelerin motosiklet kullanımına izin verilmediğini ve araba ile yapılan servislerin ise mevsimin de etkisiyle müşterilerden negatif geri dönüşlere yol açtığını vurguladı. Akan ayrıca Rusya’dan çekilerek kısa vadede yurt dışı tarafında bütün dikkatlerini BAE’ye vereceklerini, orta vadede ise Orta Doğu ve Afrika bölgelerine hızlı girişler yapacaklarını açıkladı.

Izrestorana.ru Genel Müdürü ve Rusya projesinin ortaklarından Saba Bener de şunları söyledi:
"Geride bıraktığımız 2-3 yılın ardından Birleşik Arap Emirlikleri’ndeki operasyon foodonclick.com beklenen düzeyde gelişim gösterirken, Rusya’daki operasyonumuz izrestorana.ru beklentileri ne yazık ki karşılayamadı. Rusya’daki çalışmaların bugün bulunduğumuz noktaya gelmesinin farklı sebeplerinden söz etmek mümkün. Öncelikle eve servis sektörü Rusya’da, hatta maalesef Moskova büyüklüğündeki bir şehirde bile halen çok gelişmiş değil. Ülkede servis sektörü bazı alanlarda kullanıcıların beklentilerini karşılamaktan uzak."
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun