Yaşam Tarzı İnternet 06 HAZİRAN 2013 / 15:42

Yazar ve sanatçılar Gezi Parkı'na destek veriyor

ABD'nin ünlü düşünür ve dil bilimcisi Noam Chomsky, Nobel ödüllü yazarımız Orhan Pamuk, yazar ve müzisyen Patti Smith, Radiohead'in vokalisti Thom Yorke ile Brezilyalı yazar Paulo Coelho eylemlere desteklerini açıkladı.ABD’li ünlü düşünür ve dil bilimci Noam Chomsky, Taksim Gezi Parkı protestolarına destek için yayınladığı videoda, “Ben de Çapulcuyum” mesajı gönderdi. Mesajda Türkçe “Her yer Taksim, her yer direniş” diyen Chomsky’nin arkasındaki pankartta “I am also a çapulcu in solidarity RESISTANBUL” (Ben de dayanışma içinde bir çapulcuyum DİRENİSTANBUL) yazısı yer aldı. Chomsky daha önce de bir destek mesajı yayınlayarak, “Son günlerde gelen haberler Türk tarihinin en utanç verici anlarından biridir” demişti.

[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=h-gfU4JOezI[/youtube]

Pamuk çocukluğunu hatırlattı

Orhan Pamuk da oturdukları evin önündeki ceviz ağacına sahip çıktıkları zamanı hatırlatarak Taksim Meydanı'ndaki direnişin de benzer  bir oluşum olduğundan söz etti. Pamuk sözlerine şu şekilde devam etti:
"...Hükümet geçen 1 Mayıs’ta meydanda gösteri yapılmasını yasakladı. Yeniden yapılması planlanan Topçu Kışlası ise bütün İstanbulluların bildiği gibi, şehrin merkezindeki bu tek yeşil alanda sıradan bir alışveriş merkezi olacaktı. Milyonlarca kişinin hatıralarını taşıyan bu alanda ve arkasındaki parkta yapılacak bu büyük değişimlerin, İstanbullulara hiç sorulmadan planlanması ve aceleyle ağaç kesme aşamasına gelmesi Erdoğan hükümetinin büyük hatası. Bu duyarsız siyasetin kaynağı da hükümetin gittikçe artan baskıcı ve otoriter tutumu hiç şüphesiz. İstanbulluların Taksim’de siyasi gösteri yapma hakkından ve hatıralarından kolay vazgeçmeyeceklerini görmek bana gelecek konusunda güven ve umut veriyor.”

Patti Smith’ten çapulculara selam var

Patti Smith de Gezi Parkı’na destek verdi: "“Uyanmaları gerekiyordu. Tanrıya şükrediyorum, uyandılar. Teknolojiden hiç anlamasam da şunu biliyorum tek bir cümlemizle kalelerini başlarına yıkabiliriz."

Müzisyen ve şair Patti Smith de Gezi Parkı’na destek verdi. Elif Key’e konuşan Patti Smith şunları söyledi:
“Uyanmaları gerekiyordu. Tanrıya şükrediyorum, uyandılar. Çünkü uzun süredir uyuyordunuz. Kaç sene oldu, 9-10? Beynim patlayacak gibi oluyor düşünmekten. Ben hiçbir zaman şiddeti desteklemedim. Bir baksana şu dünyanın haline. Hiçbir yerinde huzur yok. Her yer karışık. Ama bir insan, bir yönetici kendi halkını birbirine kırdırmaz. O barıştırmak için, sevgiyle sarılmak için orada. Bizi aptal sanıyorlar. Biz dünyadaki hiçbir yöneticiye, hiçbir sisteme inanmıyoruz, onların palavralarına karnımız tok. Teknolojiyle baş edemedikleri için bizden nefret etme yolunu seçiyorlar. Teknolojiden hiç anlamasam da şunu biliyorum tek bir cümlemizle kalelerini başlarına yıkabiliriz. Ve bundan korkuyorlar. Korksunlar da, bu bir kültürel devrim, daha bu başlangıç, sonunda biz kazanacağız.”

Thom Yorke Facebook sayfasını Gezi'ye ayırdı

Alternatif rock grubu Radiohead'in vokalisti ve söz yazarı Thom Yorke, Facebook sayfasından tüm eylemlere destek verdiğini belirtti. Sıkça Gezi Parkı ile ilgili paylaşımlarda bulunan Yorke, Facebook'taki kapak fotoğrafını da polisler önünde gitar çalan eylemciyi yerleştirdi.Brezilya malı gaz bombaları ünlü yazarı utandırdı

Brezilyalı yazar Paulo Coelho da, Gezi Parkı protestolarında kullanılan biber gazlarının Brezilya malı olmasına tepki gösterdi. Coelho, resmi Twitter hesabından yayınladığı mesajda “Kendimizden utanalım: Türkiye’de protestoculara karşı kullanılan biber gazı Brezilya malı” dedi. Coelho mesajına ayrıca üzerinde Türkçe yazılar ile “Made in Brazil” notu ve bir Brezilya bayrağı simgesi olan gaz tüpü fotoğrafı da ekledi.

Filozoflardan bildiri var
İstanbul'un merkezinde, Taksim'de bir parkın yıkılmasına karşı yapılan protesto gösterileri birkaç gündür, farklı toplumsal katmanlardan, farklı ideolojik görüşlerden çok sayıda insanı bir araya getiren devasa bir ayaklanma halini almıştır.

Bu ayaklanmanın nedeni iktidar partisinin ve Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın uzlaşmaz ve tavizsiz yaklaşımıdır.

Çoğunluğu pasif direniş gösteren bu eylemcilere polisin uyguladığı vahşet, sınırları aşmış bulunmaktadır ve kabul edilemezdir.

Çoğu eylemci yaralanmıştır ve bir kısmının durumu da ciddiyetini korumaktadır.

Bizler, bu polis vahşetinin bir an önce bitmesini talep ediyoruz.

Uluslararası örgütlerin ve demokrasi çağrısına kulak asan herkesin,anti-laik ve otoriter tavırlardan başka hiçbir ilhamı olmayan ve Türkiye'nin geleceği için beladan başka hiçbir şey getirmeyecek olan bu totaliter rejimden herkesin hesap sorması gerektiğini söylemek isteriz.

Çağrı Metnini Destekleyen ve İmzalayan Filozoflar 

Slavoj Zizek

Jean-Luc Nancy

Antonio Negri

Jacques Ranciere

Jacques-Alain Miller

Gianni Vattimo

Bernard Stiegler

Etienne Balibar

Jacob Rogozinski

François David Sebbah

Rene Major

Jelica Sumic Riha

Frederic Neyrat

Simon Critchley

Jodi Dean

Peter Hallward

Marco Assennato

Ian James

Gerard Bensussan

Michael Taussig

Guillaume Sibertin Blanc
YORUMLAR
sercan 08 HAZİRAN 2013 / 19:29 0 0
en son yazılan isimlerin tek bi ortak noktası var . Antiteizm
sercan 08 HAZİRAN 2013 / 19:18 0 0
parayı veren düdüğü çalar... dunyada yazarmı kaldı?
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun