Yaşam Tarzı İnternet 11 EKİM 2011 / 11:48

Yandex Türkiye’de İnternet raporunu yayınladı

Yandex Türkiye’de İnternet raporunu yayınladı

Türkiye için yerelleştirilmiş içerik sunan ve Türkçenin dil yapısına uygun olarak geliştirilen arama motoru Yandex Türkiye, hazırladığı yeni raporda Türkiye’de internet kullanımıyla ilgili güncel rakamlara yer verdi. Yandex'in Türkiye'ye dair raporunda yer alan bilgiler şöyle sıralanıyor:

• Türkçe dilinde 2 milyondan fazla web sitesi var. Bu rakamla tr alanındaki web siteleri ile diğer alanlarda yer almakla birlikte Türkçe olan tüm web siteleri kastediliyor.

• Türkçe sitelerin yalnızca yüzde 10’u ulusal tr alanı ve alt alanlarında yer alıyor. Diğer Türkçe siteler yurtdışı alanlarını kullanıyor.

• Türkçe sitelerin yüzde 24’ünde tek bir sayfa yer alıyor. Türkçe sitelerin yüzde 57’sinde 2 ila 1000 sayfa ve yüzde 19’unda ise 1000’den fazla sayfa bulunuyor.

• Görseller, ses dosyaları ve videolar hariç boyut olarak değerlendirildiğinde, Türkçe web siteleri şöyle bir dağılım sergiliyor: Sitelerin yüzde 81’inin boyutu 1 megabayttan az. Yüzde 12’si 1–10 megabayt arasında ve yüzde 7’si ise depolama alanında 10 megabayttan fazla yer kaplıyor.

• Türkçe web sitelerinde 900 milyondan fazla sözcük var. Bu veriler kâğıda basılsaydı 19 metre boyunda bir yığın oluştururdu (6 katlı bina yüksekliğinde).

• Türkçe sitelerin yüzde 73’ü 10 bin kelimeden kısa (kalın bir aylık dergi kadar). Yüzde 4’ü ise 1 milyondan fazla sözcük içeriyor. Bu gruptaki siteler ortalama 21 milyon kelime sağlıyor ki, bu da 200 ciltlik bir kitaplığa eşdeğer.

• Türkçe siteler dikkate alındığında, Türkiye’de her bir internet kullanıcısına 25 bin kelime düşüyor (Internet World Stats verilerine göre, 2011 itibariyle Türkiye’de 35 milyon internet kullanıcısı var). Bu da yaklaşık 100 sayfalık bir kitaba karşılık geliyor.

[caption id="attachment_36477" align="alignnone" width="455" caption="Anlatılanların infografik olarak dönüştürülmüş hali. Sağ tıklayıp bilgisayarınıza kaydedebilirsiniz."][/caption]

• Türkçe web sitelerinin yüzde 6’sında görsel öğe bulunmuyor.

• Türkçe web sitelerinde 188 milyon farklı görsel öğe bulunuyor. Benzer ve kopya görseller hesaba katılırsa bu sayı 268 milyona çıkıyor. Görsellerin farklı sitelere de kopyalandığı da göz önüne alındığında kullanıcıların aslında çok daha fazla sayıda görsel görüntülediği ortaya çıkıyor.

• Tutucu tahminler dikkate alınsa bile Türkçe web sitelerindeki görseller 72 dpi çözünürlükte basılırsa yeryüzünde 1,9 kilometrekarelik bir alan kaplayacaktır. Bütün bu resimler üst üste koyulursa 16 metre boyunda, yani 5 katlı bina yüksekliğinde bir yığın oluşturacaktır.

• Türkçe web sitelerindeki görsel boyutu dağılımına gelince: Görsellerin yüzde 43’ü 150x150 piksel sınırında küçük resimler. Yüzde 54’ü 150x150–800x600 arasında orta boy görseller ve yüzde 3’ü de büyük görseller.

• Türkçe web sitelerinde en sık rastlanan renkler gri, beyaz ve turuncu. Bu renkler toplamda Türkçe sitelerdeki görsellerin yüzey alanının yüzde 60’ını oluşturuyor.
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun