Yaşam Tarzı İnternet 27 ARALIK 2011 / 14:28

Yandex.özel arama hizmeti başladı

Yandex.özel arama hizmeti başladı

Yandex Türkiye’nin Türkçe ve İngilizcenin dil yapısına uygun olarak sunduğu ücretsiz site içi arama hizmeti Yandex.Özel Arama, kullanıcıların web sitelerinde aradığını bulmasını kolaylaştırmak amacıyla kullanıma açıldı.Yandex.Özel Arama,  site içeriğine göre arama önerileri getirerek ve yazım hatalarını gidererek arama sorgularının doğru yapılmasına yardımcı oluyor ve kullanıcıların sitede daha hızlı arama yapmasını sağlıyor. Hizmet, arama sorgularının istatistiki verilerini de analiz ederek sitede en çok hangi terimlerin sorgulandığını webmasterlara bildiriyor.

Web uzmanlarının seçeceği benzer içeriğe sahip diğer sitelerde de ilk siteden ayrılmadan arama yapma imkanı sunuyor. Örneğin, bir futbol sitesi üzerinden futbolla ilgili diğer sitelerde arama yapılabiliyor.

Yandex Türkiye Ürün Müdürü Alisher Hasanov, “Site içi aramanın iyi ayarlanmış olması internet kullanıcıları için çok önemlidir. Ancak, arama fonksiyonunu gerektiği gibi düzenlemek kolay olmayabilir. Yandex, pratik yeni çözümüyle webmasterların işini tam da bu noktada kolaylaştırıyor” dedi.

Site içinde aramalar için kodu yerleştirmek yeterli oluyor

Yandex.Özel Arama servisinde arama kutusunu web sitesine yerleştirmek için site içi arama yapılacak sayfalara Yandex’ten alınan özel bir kodu eklemek yeterli. Arama sonuçlarının site alanı içindeki sayfalarda listelenmesi, kullanıcıların aradıklarını siteyi terk etmeden bulmasına izin veriyor. Web sitelerinin genel tasarımına uygun olarak ayarlanabilen servis sayesinde, arama sonuçları sitelerin genel tasarımına uygun bir şekilde listelenebiliyor.

Detaylı bilgi için http://ozel.yandex.com.tr/ adresini kullanabilirsiniz.
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun