Yaşam Tarzı İnternet 13 HAZİRAN 2012 / 14:45

Yandex İstanbul trafiğinin nabzını tuttu

Yandex, geliştirdiği "Yandex.Trafik" adlı servisle İstanbul'da son altı ayda oluşan trafik durumunu ortaya koyan bir araştırma yayınladı. Şehirlerdeki araç trafiğinin sıkışıklık derecelerini ölçümleyen uygulama sayesinde son altı ayda oluşan trafik yoğunlukları ve saatleri ortaya konurken, bu servisin şoförlerin işini kolaylaştırması bekleniyor. Araştırmanın ortaya koyduğu bulguya göre İstanbul'da trafiğin en sıkışık olduğu sabah saatlerinde  oluşan araç kuyruklarının uzunluğunun İstanbul'dan İzmir'e olan mesafenin iki katına yaklaşması dikkat çekici bir detay olarak göze çarpıyor. Akşam saatlerindeyse trafik yoğunluğunun biraz daha arttığını gösteren bulgular, İstanbul'da yaşayan birinin trafiğin açık olduğunu zamanlara göre evine 2,5 kat daha uzun süren bir yolculuğun ardından vardığını gösteriyor. Cumartesi günleri öğle saatlerinde de trafiğin benzer bir yoğunluğa sahip olmasıysa dikkat çekici bir unsur olarak araştırmadaki yerini aldı.

Akşam saatlerinde trafiğin şehir dışına doğru sıkıştığını gösteren servis, sabah ve gündüz saatlerindeyse şehir merkezine doğru yoğunlaştığını ortaya koydu. Araştırmaya göre, Boğaz köprülerindeki trafik sıkışıklığının beklenenin aksine Haliç köprülerindeki trafikten daha az sıkışık. Bunun en çarpıcı örneğiyse, 2012 Nisan ayında, İstanbul’un en meşgul köprüsü olan Atatürk köprüsünde trafiğin sıkışıklığının toplam 72 saat sürmesi oldu.

Araştırmayla ilgili daha detaylı bilgiye bu adres üzerinden ulaşabilirsiniz.
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun