Yaşam Tarzı İnternet 15 MART 2012 / 10:36

Yandex'in yeni sayacıyla ziyaretçi davranışlarını izlemek kolaylaşıyor

Yandex ile ziyaretçi davranışlarını izlemek kolaylaşıyor

Web sitelerinin trafiğini ölçme ve ziyaretçi davranışlarını takip etmenin yanı sıra, çevrimiçi reklam ve pazarlama kampanyalarını daha net ve kolayca ölçümlemeye olanak sağlayan web analiz servisi Yandex.Metrica Türkiye'de de kullanıcılara sunuldu. Sitelere ücretsiz olarak eklenebilen sayaç sayesinde web sitesi yöneticileri ziyaretçilerin sitelerine hangi kanallardan geldiğini, sitede ne kadar zaman geçirdiklerini, hangi sayfaları ve içerikleri tercih ettiklerini görebilecekler. Ayrıca kullanıcı davranışlarını yorumlayabilecekleri gibi, bu doğrultuda pazarlama ve reklam stratejisi de geliştirebilecekler.

Konuyla ilgili konuşan Yandex Türkiye Ülke Müdürü Alisher Hasanov, kullanıcı dostu bir arayüze sahip olan Yandex.Metrica sayesinde ziyaretçi davranışlarının daha kolay ve iyi bir biçimde analiz edilebileceğini belirtti. Hasanov, sayacın sahip olduğu "Tıklama Haritaları" özelliği sayesinde sayfaların hangi kısımlarına ne kadar tıklandığını görme imkanı tanıdığını da ifade etti.

Yandex.Metrica ile ilgili ayrıntılı bilgilere bu adresten ulaşabilirsiniz. Yandex'in Türkiye stratejileriyle ile yapılmış detaylı bir röportajı da bu adreste okuyabilirsiniz.