Yaşam Tarzı İnternet 06 NİSAN 2012 / 12:36

Yandex bulutta Google’ı geride bırakıyor

Yandex bulutta Google’ı geride bırakıyor

Rusya’nın en fazla kullanılan arama motoru, bulut depolama servisinin beta sürümünü kullanıma açtı. Google’ın bulut servisi için 5 GB vereceği konuşulurken, Yandex’in 10 GB depolama alanı sunacağı açıklandı.20 Eylül’de ülkemizde düzenlediği basın toplantısıyla piyasaya giriş yapan Yandex, Google’ın tahtını sallamak için çalışmalarını sürdürüyor. Google’da yer alan haritalar, fotoğraf paylaşma, sosyal medya araması gibi servisleri sunmaya başlayan şirket, şimdi de bulut bilişime gözünü dikti.

Bedava bulut servisi sunmaya hazırlanan şirket, kullanıcılara internet olan her yerden ulaşabileceği 10 GB’lik alan sunacak. Şu anda servis sadece Rusça hizmet veriyor ancak kısa sürede İngilizce sürümünün de çıkacağı bilgisi sitede yer alıyor.

Yandex’in bulut depolama servisi tarayıcı üzerinden Windows, Mac OS, iOS ve Android platformlarında çalışıyor. (Servise ulaşmak için http://disk.yandex.com/?ncrnd=9518 adresini kullanabilirsiniz.)

Yandex Türkiye CEO’su Alisher Hasanov’dan da oldukça agresif bir büyüme sergilemek için tüm hazırlıklarını gerçekleştirdiğini daha önce gerçekleştirdiğimiz röportajda dinlemiştik. (Röportaj için http://www.btnet.com.tr/39009-alisher-hasanov.html)

Google da Drive adını verdiği bulut depolama servisini açmaya hazırlanıyor. Henüz resmi açıklamaya yapılmasa da depolama alanı olarak 5GB’lık alan vereceği konuşuluyor.

Çin’in arama motoru Baidu da kısa süre önce bulut depolama servisini sunmuştu. Şu anda piyasada öne çıkan Microsoft SkyDrive, iCloud, Dropbox ve Box gibi benzer servisler bulunuyor. Ayrıca ülkemizde de özellikle operatörler bulut bilişim hizmetleri sunma konusunda yarışa girdi. Türkiye’deki operatörlerin sundukları servisleri karşılaştırdığımız habere http://www.btnet.com.tr/48454-bulutu-hangisinden-almali.html adresinden ulaşabilirsiniz.