Yaşam Tarzı İnternet 05 MART 2012 / 12:10

Yandex, arama teknolojilerini Türkiye’de de hayata geçiriyor

Yandex site yöneticilerinin(webmaster) hayatını kolaylaştırma yönelik geliştirdiği hizmet Yandex.XML’i kullanıma sundu. 

 İnternet sitelerine veya portallara  arama fonksiyonunun eklenmesine ve sonuçların istenen tasarım formatında görüntülenmesine imkan tanıyan Yandex.XML, arama sonuçları verilerine salt XML formatında, yeni tasarım öğrelerinden arındırılmış olarak erişim sağlıyor.

Konuya değinen Yandex Türkiye Ülke Müdürü Alisher Hasanov, internet sitelerine özel bir arama kutusunun eklenmesinin çok zahmetli olacağına değinirken, özellikle de kendi sitelerinin dışında arama yapmanın çok daha zor olacağının altını çizdi. Hasanov, Rusya’da 15 milyon arama sorgusu işleyen Yandex.XML’in zamanla Türkiye’de de popüler olacağına inandığını söyledi.

Günde 10 bin arama sorgusu yapabilme imkanı tanıyan Yandex.XML hakkında daha fazla bilgiye xml.yandex.com.tr adresinden ulaşabilirsiniz.
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun