Yaşam Tarzı İnternet 19 KASIM 2012 / 11:15

Yahoo ve Facebook yakınlaşıyor

Yahoo ve Facebook ortaklık için görüşmelere başladı

Yahoo ve Facebook içerisinde yeni bir arama motoru servisi oluşturmayı da kapsayan bir ortaklık konusunda görüşmelere başladı.The Sunday Telegraph’ın yaptığı habere göre, Yahoo CEO Marissa Mayer ve Facebook COO Sheryl Sandberg, potansiyel bir ortaklık hazırlıkları için görüşmelere başladılar.

Yahoo çalışanları konu hakkında net bir açıklama yapmaktan kaçınırlarken, bu ortaklığın özellikle ortak geliştirilmesi düşünülen bir arama motoru altyapısı üzerine şekillendiğini belirtiyorlar. İki büyük devin anlaşması ise dünyada en büyük teknoloji şirketlerinin hiyerarşik yapısında önemli bir ”yeni düzen” anlamına gelebilir.

Konuya Yahoo açısından bakıldığında, Microsoft ile yaptığı sosyal ağ ortaklığı ile Bing’de beklediği sıçrama gelmedi. Yine bu anlaşma Facebook tarafında da arama entegrasyonu açısından farklı bir yaklaşım fırsatı yaratacak.

Geçtiğimiz hafta borsaya açıldığından bu yana hisseleri ilk kez yükselen Facebook, bu anlaşmanın gerçekleşmesiyle birlikte Google+ gibi rakiplerine karşı biraz daha avantaj kazanacak gibi görünüyor.